GN 42/2020 Archiwum

Dziś Dzień Dziecka Utraconego

W Lublinie 15 października już po raz dziesiąty będziemy obchodzić Dzień Dziecka Utraconego. Rodzice, którzy mają za sobą to bolesne doświadczenie, zaproszeni są do modlitwy i na spotkanie.

W Kościele pw. bł. Piotra Jerzego Frassatiego, przy ul. Skierki 12, o godz. 18.00 zostanie odprawiona Msza św. w intencji rodziców, którzy utracili swoje dziecko. W czasie Eucharystii rodzice będą mogli symbolicznie oddać swoje zmarłe dzieci Bogu, a po Mszy św. uczestniczyć w spotkaniu.

Organizatorami wydarzenia są Ruch Światło-Życie Archidiecezji Lubelskiej wraz z grupą Rodziców Dzieci Utraconych działającą w Lublinie. Co roku wydarzenie to gromadzi  kilkaset osób, które w ten sposób chcą uczcić pamięć swoich dzieci i wspólnie pomodlić się za siebie nawzajem, o błogosławieństwo Boże i siłę do przezwyciężenia wielkiego bólu i żalu, jaki powoduje śmierć własnego dziecka.

Idea obchodzenia Dnia Dziecka Utraconego jest także związana z potrzebą zmiany sposobu postrzegania przez społeczeństwo utraty dziecka. Niestety, wciąż nie ma społecznego przyzwolenia na przeżywanie przez rodziców żałoby po przedwczesnej utracie dziecka (np. tzw. poronieniu). Wciąż pokutuje wizja embrionu, płodu, a nie dziecka poczętego, które rodzice mają prawo odebrać ze szpitala, nadać mu imię i pochować w rodzinnym grobie. Dzień ten ma również przywołać pamięć wszystkich dzieci zmarłych, także w wyniku aborcji, o których często nikt nie pamięta.

Zapraszamy również na comiesięczne Msze św. w intencji Rodziców Dzieci Utraconych oraz wspólne spotkania po nich w każdą pierwszą sobotę miesiąca (począwszy od listopada br.), o godz. 15.00, w Kościele pw. bł. Jerzego Frassatiego w Lublinie.

Z myślą o rodzicach dotkniętych utratą dziecka została stworzona także Księga Dzieci Utraconych, w której rodzice mogą zapisywać imiona swoich zmarłych dzieci. Jej papierowa wersja 15 października 2018 roku będzie wyłożona w Kościele pw. bł. Jerzego Frassatiego w Lublinie. Cały rok zapraszamy również rodziców do wpisywania swoich dzieci do Internetowej Księgi Dzieci Utraconych. Swoje zmarłe dzieci wpisują tam rodzice nie tylko z Lublina, ale z całej Polski, a także z zagranicy.

Wszystkie dzieci wpisane do Internetowej Księgi danego miesiąca są imiennie powierzane Bogu podczas Mszy św., w pierwszą sobotę kolejnego miesiąca o godz. 15.00, w parafii bł. Jerzego Frassatiego w Lublinie.

Przypominamy też niezwykłe świadectwo rodziców, którzy stracili swoje dziecko:

Opowieść o Samuelu

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama