Dotyczy ono zwłaszcza osób mieszkających w najbogatszych dzielnicach miast. O specyfice przestępstw przemocy domowej dyskutowali specjaliści na zaproszenie ORA w Lubinie.
W panelu zatytułowanym „Specyfikacja Przemocy Domowej” zorganizowanym przez Okręgową Radę Adwokacką w Lublinie uczestniczyli specjaliści reprezentujący różne środowiska i instytucje.
- Zaprosiliśmy do udziału w panelu gości z różnych obszarów działania związanych z przemocą domową. Natomiast sam panel poświęcony jest specyfice przestępstw związanych z przemocą domową - wyjaśnia adwokat Monika Sokołowska, która jest również współautorką poradnika „Przeciwko Goliatowi”.
Przemoc domowa to według Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej wszelkie akty fizycznej, seksualnej, psychologicznej albo ekonomicznej przemocy mające miejsce w rodzinie lub gospodarstwie domowym albo pomiędzy byłymi lub obecnymi małżonkami czy też partnerami, niezależnie od tego, czy osoba będąca sprawcą przemocy i osoba będąca ofiarą przemocy dzielą miejsce zamieszkania, czy też nie.
Przemoc w rodzinie należy rozumieć, według Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie jako jednorazowe lub powtarzające się umyślne działanie lub też zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste osób tworzących najbliższą rodzinę, a w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.