Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Znamy nazwiska nowych prezydentów, burmistrzów, wójtów

Choć w większości dużych miejscowości na Lubelszczyźnie mieszkańcy do urn pójdą po raz drugi, to jednak są też takie miasta, które już wybrały nowych (bądź starych) gospodarzy.

Choć oficjalnych wyników wyborów jeszcze nie ma, wiadomo już, że wśród miast, gdzie włodarzem miasta na terenie naszej diecezji jest prezydent, jedynie w Lublinie nie będzie drugiej tury.

Krzysztof Żuk będzie rządził miastem trzecią kadencję. Uzyskał on blisko 60 proc. poparcie. Jego największy kontrkandydat Sylwester Tułajew z PiS otrzymał nieco ponad 33 proc. głosów. Trzeci wynik w wyborach prezydenckich w Lublinie osiągnął Jakub Kulesza z Kukiz'15.

O fotel prezydenta w drugiej turze powalczą: w Chełmie Agata Fisz oraz Jakub Banaszek z PiS, a w Puławach dotychczasowy prezydent Janusz Grobel oraz Paweł Maj.

W kilku mniejszych miastach regionu już w pierwszej turze udało się wybrać nowych bądź kontynuujących sprawowanie urzędu włodarzy.

To prawie pewne, że w Łęcznej fotel burmistrza obejmie obecny zastępca burmistrza - Leszek Włodarski. Także Opole Lubelskie ma nowego burmistrza. Został nim Sławomir Plis, członek Prawa i Sprawiedliwości, który zaledwie 200 głosami pokonał urzędującego burmistrza Dariusza Wróbla. W Świdniku z nieoficjalnych danych wynika, że burmistrzem pozostanie urzędujący na tym stanowisku od 20 lat Waldemar Jakson. Nie zmieni się także burmistrz Józefowa nad Wisłą. Na stanowisku pozostanie Grzegorz Kapica, który zwyciężył w pierwszej turze, zdobywając ponad 60 proc. głosów. 

Pierwsza tura nie rozstrzygnęła, kto obejmie fotel burmistrza w Kraśniku. W drugiej turze zmierzą się ze sobą poseł Platformy Obywatelskiej Wojciech Wilk oraz kandydat Prawa i Sprawiedliwości Kazimierz Choma.

Podobnie sytuacja wygląda w Krasnymstawie. Tutaj o głosy wyborców będą walczyć Andrzej Jakubiec z KWW Porozumienie Ziemi Krasnostawskiej i Robert Kościuk z KWW Po Pierwsze Krasnystaw. Obaj kandydaci w pierwszej turze otrzymali mniej więcej takie samo poparcie. 

Najprawdopodobniej zmienią się władze w Nałęczowie. Dotychczasowy burmistrz Andrzej Ćwiek nie wszedł do drugiej tury. O stanowisko powalczą Wiesław Jarosiński oraz Wiesław Pardyka. O fotel włodarza miasta w Kazimierzu Dolnym w drugiej turze powalczą też dotychczasowy burmistrz i jego zastępca. 

Druga tura wyborów odbędzie się także w Lubartowie. W wyścigu o fotel burmistrza zmierzy się dotychczasowy burmistrz Janusz Bodziacki (PiS) z Krzysztofem Paśnikiem (KWW Wspólny Lubartów). 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy