Etyk rozprawia się z "nacjonalistycznym smogiem nad Polską", wykazuje irracjonalność w postrzeganiu Polski jako jedynej "wyspy" królestwa Bożego w Europie i świecie. Pokazuje przede wszystkim Karola Wojtyłę i Sobór Watykański II w wyjątkowy i pogłębiony sposób.
Analizując końcowe fragmenty książki „Kruche dziedzictwo. Jan Paweł II od nowa”, trudno przecenić pogłębione i subtelne intelektualnie, ale też wytrawne logiczne analizy najbardziej palących problemów bioetycznych, które dzielą społeczeństwo i rozgrzewają debatę publiczną w naszym kraju. Wierzbicki w odniesieniu do myśli Wojtyły pisze o małżeństwie i rodzinie (zaznacza, że dziś warto słuchać, co rodzina mówi Kościołowi), wyjaśnia, czym jest teologia ciała i czułości – zarówno u Jana Pawła II, jak i u Franciszka. Krok po kroku – w przystępny sposób wyjaśnia najbardziej „problematyczne” fragmenty „Amoris laetitia” oraz strategię duszpasterską papieża z Argentyny. Wydawać by się mogło, że wszystko już powiedziano i napisano o miłosierdziu – ale i tu ks. Wierzbicki znalazł lukę i wypełnił ją niezwykłym wezwaniem. Ponadto koncentruje się łagodnie i delikatnie, jako ksiądz i etyk – na problemie aborcji i na tzw. kompromisie aborcyjnym w kontekście granic prawa oraz na kwestiach związanych z zapłodnieniem in vitro. Pisze wreszcie o przyszłości i perspektywach na XXI w. Nie wyrzeka się przy tym marzeń. Nadziei. I poezji. Język tej książki, styl i argumenty – dają poczucie satysfakcji (jeśli przeczyta ją ktoś, kto nie podziela podobnego spojrzenia na świat – nie zarzuci Wierzbickiemu niekompetencji. Poza tym, książka ta ma sama w sobie charakter dialogiczny!).
„Kruche dziedzictwo. Jan Paweł II od nowa” ks. Alfreda Marka Wierzbickiego to książka, która daje nadzieję – i po prostu – jest pouczająca. Warto do niej zajrzeć. Nie raz i nie dwa. Powoli. Być może na raty. Z intelektualną i duchowa pokorą. Aby nie umknęło dziedzictwo Karola Wojtyły – Jana Pawła II, który myślał o człowieku i Bogu, o Bogu i człowieku w tak niezwykły sposób.
Ks. Alfred Marek Wierzbicki, Kruche dziedzictwo. Jan Paweł II od nowa, przedmowa: K. Tarnowski, Biblioteka „Więzi”, Warszawa 2018, ss. 294.
Ks. Alfred Marek Wierzbicki, Kruche dziedzictwo. Jan Paweł II od nowa, przedmowa: K. Tarnowski, Biblioteka „Więzi”, Warszawa 2018, ss. 294.
Ks. Alfred Marek Wierzbicki ur. w 1957 r., filozof, poeta, eseista, publicysta. Od 1992 r. pracownik naukowo-dydaktyczny KUL, obecnie kierownik Katedry Etyki.