Nowy numer 23/2020 Archiwum

Sensacyjne porażki, sensacyjne wygrane

Druga tura wyborów na Lubelszczyźnie przebiegła pod znakiem wielkich emocji. O wynikach wyborów w kilku miastach naszego regionu zadecydowały dosłownie pojedyncze głosy.

Wielkim zaskoczeniem jest bez wątpienia fakt, że po wielu latach Chełm będzie miał nowego prezydenta. Dotychczasowa prezydent Agata Fisz przegrała z młodym kandydatem Prawa i Sprawiedliwości, Jakubem Banaszkiem.

Wielkim przegranym jest również dotychczasowy prezydent Puław Janusz Grobel, który w drugiej turze został pokonany przez Pawła Maja. J. Grobel uzyskał nieco ponad 44 proc. głosów a P. Maj blisko 56 proc. Zaskoczenie wynikiem jest tym większe, że w pierwszej turze to właśnie urzędujący prezydent pokonał dotychczasowego radnego. 

Nowego włodarza ma także Kraśnik. Został nim poseł PO Wojciech Wilk. W drugiej turze zmierzył się z kandydatem PiS, Kazimierzem Chomą. W. Wilk uzyskał blisko 54 proc. poparcia podczas gdy K. Choma 47 proc. 

Ostra walka o fotel burmistrza, w zasadzie do ostatniej chwili, trwała w Nałęczowie. Nowym burmistrzem został dotychczasowy wiceprzewodniczący Rady Miasta Wiesław Pardyka, startujący z komitetu "Przyjaciele Gminy Nałęczów". Swojego konkurenta Wiesława Jarosińskiego pokonał zaledwie trzema głosami. 

Nowym burmistrzem Lubartowa został Krzysztof Paśnik. Pokonał on dotychczasowego włodarza Janusza Bodziackiego o nieco ponad 300 głosów. Nowego gospodarza ma także Kazimierz Dolny. Został nim Artur Pomianowski, zwyciężając w drugiej turze dwustoma głosami nad Andrzejem Pisulą. 

Z fotelem burmistrza pożegna się Ryszard Góra dotychczasowy gospodarz Bełżyc. Przegrał on z Ireneuszem Łucką, który startował na urząd z poparciem Prawa i Sprawiedliwości. Zaledwie kilkunastoma głosami w Krasnymstawie przeszedł Robert Kościuk, który w drugiej turze zmierzył się z Andrzejem Jakubcem. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama