Nowy numer 23/2020 Archiwum

Zapewniamy bezpieczeństwo

W ostatnim czasie służba zdrowia kojarzy się przede wszystkim ze strajkami pracowników i z zadłużeniem szpitali.

Aco z dobrymi wieściami? Media pokazują przede wszystkim zamieszanie, sytuacje skomplikowane i trudne w służbie zdrowia, tworząc w ten sposób klimat niepewności i lęku wśród pacjentów i potencjalnych pacjentów.

Dwie strony medalu

Jednak wiadomo też, że również spoza granic naszego kraju na leczenie do Polski przyjeżdża wielu obcokrajowców. – Dotyczy to również rodaków, którzy mieszkają od lat za granicą albo tam pracują. Oni oceniają naszą służbę zdrowia zupełnie inaczej z tamtej perspektywy – wyjaśnia Gabriel Maj, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie. − Spojrzenie na służbę zdrowia przez pryzmat strajków czy kolejek na rezonans może budzić niesmak, ale jest też druga strona medalu. Jakość usług jest dobra. Nasza medycyna jest wysoko oceniana – dodaje dr Radosław Starownik, dyrektor naczelny Samodzielnego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie.

Pieniądze problemem szpitali

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie wymieniany był jeszcze niedawno jako jedna z najbardziej zadłużonych placówek. To szpital, w którym znajduje się siedemset łóżek, gdzie rocznie udziela się ponad 40 tys. hospitalizacji. Natomiast od stycznia do listopada 2018 roku udzielono ponad 45 tys. porad w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Szpital składa się z 19 oddziałów. − Przez sześć lat nie było zaniechania udzielania świadczeń, nie wstrzymano wypłaty pensji, nie ograniczano środków na produkty lecznicze. Uważam, że dziedzina zdrowia dotyczy wszystkich ludzi i powinna być jak najdalej od polityki, aby realizowany stabilny program był przeprowadzany bez względu na to, kto rządzi. Powinna być jedna polityka – mówi Gabriel Maj. Jak stwierdza dyrektor, placówka przy al. Kraśnickiej w Lublinie nie ma możliwości analizowania przyjęć pacjentów pod kątem ekonomicznym, leczy wszystkich, którzy się zgłoszą. – Jest to zazwyczaj pacjent medycznie nieprzygotowany. Trzeba zrobić pełną diagnostykę oraz podjąć dodatkowe działania. To wiąże się z dużymi środkami finansowymi – wyjaśnia. – Spojrzenie ekonomiczne lub medyczne na ten sam problem może być zupełnie odmienne. Jak do tego podchodzić? To zależy nie tylko od dyrekcji, ale od wszystkich, którzy pracują w szpitalu i mają wpływ na politykę zdrowotną – mówi Radosław Starownik.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama