Nowy numer 23/2020 Archiwum

Lubelskie obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości

Przed nami najważniejsze dni związane z upamiętnieniem odzyskania przez Polskę niepodległości. Przedstawiamy program proponowanych wydarzeń.

Ognie niepodległości, odsłonięcie Masztu Niepodległości, piknik patriotyczny, koncerty i wystawy – to tylko niektóre z licznych atrakcji przygotowanych dla mieszkańców, by wspólnie świętować 100. rocznicę odzyskania niepodległości Polski.

Już w sobotę 10 listopada wszyscy lublinianie będą mogli wziąć udział w wyjątkowym pikniku patriotycznym w Parku Ludowym, na którym Wojsko Polskie i służby mundurowe zaprezentują stanowiska z lekkim i ciężkim sprzętem wojskowym, uzbrojeniem i wyposażeniem. 

Razem z orkiestrą wojskową będzie można pośpiewać pieśni patriotyczne, obejrzeć występy kuglarskie i cyrkowe oraz spróbować szermierki i strzelania z łuku. Nie zabraknie też tradycyjnej wojskowej grochówki. Piknik zakończy się rozpaleniem Ognia Niepodległości o godz. 16.30.

Oficjalne uroczystości Święta Niepodległości rozpoczną się 11 listopada o godz. 11.45 na placu Zamkowym. Poprzedzi je uroczysta Msza św odprawiona o godz.10 w archikatedrze lubelskiej przez abp. Stanisława Budzika oraz wyjątkowa sesja Rady Miasta w Trybunale Koronnym o godz. 9.00.

Tuż po uroczystościach na pl. Zamkowym zaplanowano przejście na rondo im. Romana Dmowskiego, gdzie odbędzie się odsłonięcie Masztu Niepodległości i przemówienie poseł Elżbiety Kruk, przewodniczącej Komitetu Honorowego Budowy Masztu. 

O godz. 17.00 z placu Litewskiego wystartują uczestnicy biegu III Nocna Mila Niepodległości. 

Oficjalnym uroczystościom towarzyszyć będą wydarzenia dodatkowe, m.in. miejska gra niepodległościowa przygotowana przez harcerzy ZHR, wycieczki po Lublinie "Szlakiem odzyskania niepodległości" prowadzone przez przewodników PTTK oraz śpiewanki patriotyczne na placu Zamkowym. 

W związku z uroczystościami czekają nas zmiany i utrudnienia w komunikacji drogowej. Już w sobotę wieczorem ma zostać zamknięty plac Zamkowy, ul. Kowalska i Podwale. Wjazdu nie będzie tam do godz. 15.00. 11 listopada.  

W niedzielę  między godz. 11.15 a 11.45 wstrzymany będzie ruch na trasie przemarszu z archikatedry na pl. Zamkowy przez ul. Kowalską, Królewską, Lubartowską i al. Tysiąclecia.

Poważne utrudnienia czekają także kierowców między godz. 12.45 a 14.00 w związku z odsłonięciem Masztu Niepodległości. Rondo zostanie na ten czas zamknięte.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama