Podkreślał, że naturalnym dążeniem człowieka jest dobro osobowe człowieka, czyli możliwie największy rozwój jego osobowości. Za najlepszą definicję wolności osobowej uznał określenie: wolność to nieskrępowana możność rozwoju osobowości.
Profesor Czesław Strzeszewski jest twórcą Lubelskiej Szkoły Katolickiej Nauki Społecznej. Uznanie dla jego osiągnięć wielokrotnie wyrażał Jan Paweł II. Między innymi w osobistym liście do profesora potwierdził osiągnięcia założonej przez niego szkoły i oryginalność jej osiągnięć oraz jej wiodący status w Polsce. Nade wszystko jednak cieszył się nieprzerwaną atencją i życzliwością Prymasa Stefana Wyszyńskiego, który widział w nim swego nauczyciela, z czasem także stymulując jego działalność naukową i wydawniczą. Dotyczy to nade wszystko pomnikowej pracy „Katolicka nauka społeczna”, wydanej w 1964 r. w Paryżu pod nazwiskiem Stanisława Jarockiego. Objętość, zakres i złożoność podejmowanych zagadnień oraz bogactwo przywoływanej światowej literatury w kilku językach sprawiała, że mnie, studentowi socjologii ich autor jawił się jako prawdziwy gigant intelektualny, o niezwykłej pracowitości. Kontrastowało to z jego drobną, skromną zawsze postacią.
Jego obraz wzbogacały mi opowieści jego ucznia - ks. prof. Franciszka Mazurka, także ciekawej postaci. W ich świetle prof. Strzeszewski jawił się jako wielki uczony, stawiający sobie i swoim uczniom wysokie wymagania, prawy chrześcijanin o nieposzlakowanej postawie moralnej, weryfikowanej w najbardziej skrajnych sytuacjach wynikających z życia w warunkach tworzonych przez totalitaryzmy – narodowy socjalizm podczas drugiej wojny światowej i komunizm w okresie powojennym. Osobiście poznałem profesora Strzeszewskiego w czasie zaaranżowanych przez ks. prof. F. Mazurka spotkań dotyczących mojej pracy doktorskiej poświęconej praktycznym konsekwencjom zasady pierwszeństwa pracy przed kapitałem. Profesor żywił nadzieję, że w wolnej już Polsce urzeczywistniane będą idee, które zgłębiał, formułował i upowszechniał. Prof. Strzeszewski, przez świadectwo swojego życia przenikniętego na wskroś ugruntowanym w chrześcijaństwie umiłowaniem wolności, przez działalność społeczną, jak w lubelskim Klubie Inteligencji Katolickiej czy w Ośrodku Dokumentacji i Studiów Społecznych, a nade wszystko przez badania naukowe, publikacje ich wyników, wychowanie i intelektualne ukształtowanie wielu pokoleń studentów jest ze wszech miar, i to nie tylko dla nich, „nauczycielem wolności”.
Ks. dr hab. Stanisław Fel, prof. KUL, socjolog, kierownik Katedry Katolickiej Nauki Społecznej i Etyki Społeczno-Gospodarczej w Instytucie Socjologii KUL, dziekan Wydziału Nauk Społecznych KUL, Członek Towarzystwa Naukowego KUL, Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, Association for Catholic Social Ethics in Central Europe w Wiedniu oraz Rady Naukowej Ordo Socialis w Kolonii. Należy do grupy ekspertów Polskiej Komisji Akredytacyjnej, jest konsultorem Rady ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski. Zainteresowania badawcze: katolicka nauka społeczna, etyka społeczno-gospodarcza, socjologia gospodarki, społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstw.