Saturnina Malm – kobieta niezwykła

Dzięki determinacji, sprytowi i talentowi, jakim nie pogardziłby filmowy James Bond, udało się jej przechwytywać informacje z obozu na Majdanku i pomóc w ratowaniu ludzi.

Muzeum na Majdanku przypomina postać Saturniny Malm pseudonim "Mateczka", w ramach organizowanych corocznie Zaduszek majdankowych, których ideą jest przypomnienie i przybliżenie postaci odgrywających ważną rolę w życiu obozowym – zarówno więźniów, jak i osób związanych z obozem poprzez działalność okupacyjną.

Saturnina Malm (1907–1982) była inicjatorką akcji pomocy dla Polaków osadzonych w obozie koncentracyjnym na Majdanku. W styczniu 1942 r. udało się jej nawiązać kontakt z więźniami KL Lublin i zrobić rozeznanie dotyczące możliwości wymiany informacji, a następnie materialnego wsparcia osadzonych. W późniejszym okresie działalność Saturniny, dzięki współpracy z Antoniną Grygową, Elżbietą Krzyżewską czy dr. Tadeuszem Lipeckim, a od 1943 r. z Polskim Czerwonym Krzyżem, nabrała rozmachu i objęła znaczącą liczbę osób uwięzionych na Majdanku. Troskliwa opieka, którą roztoczyła ona nad uwięzionymi kobietami i mężczyznami, pozwoliła im godnie przetrwać najtrudniejszy okres w ich życiu i uratować niejedno ludzkie istnienie.

Dziś, 15 listopada, o godz. 12.00, w Państwowym Muzeum na Majdanku, zostaną zaprezentowane liczne pamiątki, m.in. grypsy wysłane do „Mateczki” przez jej podopiecznych z obozu, fotografie, a także przedmioty, które otrzymała w podzięce za pomoc. Bohaterkę będą wspominać członkowie jej najbliższej rodziny, którzy opowiedzą o niej jako o zwyczajnym, choć na pewno niezwykłym człowieku. Gośćmi specjalnymi będą: prof. dr hab. n. farm. Anna Malm – żona wnuka Saturniny Malmowej, Jolanta Malm – synowa, Grzegorz Malm – wnuk oraz Jakub Budziszewski – kuzyn. Spotkanie poprowadzi Anna Wójcik, kierownik Archiwum PMM.

– Mam nadzieję, że nasza opowieść o Saturninie Malm będzie dla uczestników ciekawą lekcją historii, która pokaże, że nawet w tak trudnych warunkach można zachować prawdziwie ludzką postawę i pozostać wiernym samemu sobie. Życie i działalność Saturniny Malm są tego świadectwem – mówi Anna Wójcik.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..