Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Ulicami Lublina przejdzie Orszak św. Mikołaja

Trwają przygotowania do wielkiego rodzinnego świętowania ze św. Mikołajem, który znów pojawi się na ulicach Lublina. Każdy może czuć się zaproszony i już szykować sobie specjalny strój.

Ulicami Lublina znów przejdzie barwny korowód. – Chcemy pokazać prawdziwą sylwetkę św. Mikołaja, który uczy nas nie tylko dobroczynności i dzielenia się z innymi prezentami, ale także uczy dzielenia się o wiele ważniejszymi darami niż tylko materialne – mówi ks. Piotr Kawałko, proboszcz parafii św. Mikołaja w Lublinie.

Tak zrodziła się idea Orszaku św. Mikołaja, który idąc ulicami Lublina pokazuje, że świętość jest dla każdego. O tym mówił też abp Stanisław Budzik, który błogosławi akcji.

– Świętość jest dla każdego. To nie jakiś dar zarezerwowany tylko dla niektórych osób, ale coś, co każdy z nas może osiągnąć. Św. Mikołaj, ze swoją wrażliwością na drugiego człowieka i dyskrecją, z jaką pomagał potrzebującym, pokazał co robić, by świętość osiągnąć. Idąc za jego przykładem, najlepiej przygotujemy się do świąt Bożego Narodzenia - mówił abp Stanisław.

W tym roku Orszak odbędzie się 9 grudnia. O godz. 13.00 rozpocznie go Msza św w kościele dominikanów na Starym Mieście, a po niej ok. 14.00, odbędzie się próba pobicia rekordu liczby dzieci przebranych za prawdziwego św. Mikołaja. O 14.30 Orszak wymaszeruje do parafii na Czwartku.

Zanim jednak wyruszy, przez cały tydzień parafia św. Mikołaja na Czwartku w Lublinie zaprasza na szereg różnych wydarzeń.

Program

1 grudnia (sobota)
Kościół pw. św. Mikołaja
18.00 – Msza św. z racji I soboty miesiąca,
18.45 – modlitwa różańcowa,
19.15 – spotkanie i świadectwo znanego komandosa Karola Cierpicy.

2 grudnia (niedziela)
Kościół pw. św. Mikołaja
10.00 – Msza św. w intencji dzieci i młodzieży transmitowana przez TVP Lublin.

25 grudnia
Kościół pw. św. Mikołaja – rekolekcje adwentowe.

3 grudnia (poniedziałek)
Święty Mikołaj z wizytą u chorych dzieci.
8.30–14.00 – przejazd Świętego Mikołaja autokarem z prezentami wg harmonogramu.

6 grudnia (czwartek)
Kościół pw. św. Mikołaja
18.00 – Suma odpustowa – celebruje ks. bp Ryszard Karpiński w intencji wszystkich dzieci, młodzieży oraz rodziców. Uroczyste wręczanie Duchowych Prezentów św. Mikołaja przez rodziców dla dzieci.

8 grudnia (sobota)
Filharmonia Lubelska im. Henryka Wieniawskiego
18.00 – I część: finał Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego i Plastycznego dla dzieci i młodzieży,
II część – światowe prawykonanie musicalu o św. Mikołaju w wykonaniu międzynarodowej sławy zespołu Scholares Minores Pro Musica Antiqua i młodzieżowego teatru Panopticum.

9 grudnia (niedziela) – ORSZAK ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA
13.00 – bazylika oo. dominikanów - uroczysta Msza św. dziękczynna celebrowana przez ks. dziekana Adama Lewandowskiego, za złożone przez rodziców dla dzieci Duchowe Prezenty św. Mikołaja,
– błogosławieństwo dzieci i młodzieży.
14.00 – rynek główny Starego Miasta – przygotowania do bicia rekordu liczby dzieci przebranych za prawdziwego św. Mikołaja. Nauka wspólnego tańca,
14.15 – przybycie św. Mikołaja. Wspólne bicie rekordu,
14.30 – wymarsz Orszaku św. Mikołaja na Wzgórze Czwartek, który przejdzie ulicami: Brama Krakowska, Królewska, Lubartowska, Czwartek, Szkolna, Plac kościelny na Czwartku,
14.50 – przybycie Orszaku św. Mikołaja na Wzgórze Czwartek. Koncert góralskiego zespołu dziecięcego im. Klimka Bachledy z Zakopanego,
15.15 – doroczne ważenie św. Mikołaja. Rozdanie prezentów dla wszystkich dzieci. Losowanie nagród w loterii,
19.00 – Gwiazda dla Lublina – koncert pastorałek pn. „Pastorałki pod choinką, pod jemiołą” w wykonaniu Romualda Lipko  z gośćmi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy