Przed nami szczególny czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia. O przygotowaniu do tego wydarzenia, nowym roku liturgicznym i Duchu Świętym, który prowadzi kościół, pisze abp Stanisław Budzik w liście na Adwent.
Wielką troską Kościoła w Polsce i naszej archidiecezji są powołania kapłańskie i zakonne. Wierzymy, że do wielu młodych serc dociera impuls Ducha Świętego, otwierający je na głos wołającego Chrystusa. W czasach informacyjnego zamętu trzeba wielkiej odwagi, aby pójść za tym głosem i wkroczyć na nową drogę. W tym kontekście warto przypomnieć, że w naszym Metropolitalnym Seminarium Duchownym odbędą się w dniach 28 i 29 grudnia dni Kochani Młodzi! Podziwiamy waszą sprawność poruszania się w świecie mediów elektronicznych. Spróbujcie tę umiejętność podarować Chrystusowi! Dajcie świadectwo waszej wiary tym, z którymi utrzymujecie kontakt za pośrednictwem internetu. W tej przestrzeni możecie bardzo wiele uczynić dla Boga. Stawiajcie pytania, prowokujcie do myślenia, a przede wszystkim zapraszajcie do przeżywania wiary w waszych małych wspólnotach.
Dziś jesteście świadkami ścierania się mnóstwa rozmaitych opinii i poglądów. Nie jest łatwo powiedzieć Chrystusowi TAK i w tej decyzji wytrwać. Macie więc prawo oczekiwać odpowiedniego wsparcia od Kościoła. Nie bójcie się prosić o dłuższą spowiedź, rozmowę czy kierownictwo duchowe. Kościół nie ukrywa przed wami, że wierność Bogu jest trudna, że trzeba nazywać grzech po imieniu, że trzeba nawracać się i powstawać. Przyjaźń z Chrystusem kosztuje, ale tylko dlatego, że jest bezcenna. Dla tej przyjaźni chcemy wymagać. Wielu waszych rówieśników nie dostrzega w wierze istotnej wartości dla swojego życia. Wyjdźcie im naprzeciw ze świadectwem i słowem Dobrej Nowiny. Mam nadzieję, że do licznych dzieł ewangelizacyjnych dołączą jeszcze nowe. Niech będą one wyrazem waszej współpracy z duszpasterzami. Jest możliwe, aby w każdej parafii zapoczątkować systematyczne spotkania modlitewne, w których będziemy wypraszać nawrócenie serc, wierność i gotowość pełnienia woli Bożej. Wszystkich zachęcam do wytrwałej modlitwy w intencji młodzieży.
Duch, który nas posyła
„Duch Pański spoczywa na Mnie, ponieważ Mnie namaścił i posłał mnie, abym ubogim niósł dobrą nowinę” (Łk 4,18). Te słowa z Księgi proroka Izajasza Chrystus odniósł do siebie i do swego posłannictwa. Poprzez chrzest i bierzmowanie uczestniczymy – w mocy Bożego Ducha – w tej zbawczej misji Chrystusa. Także nas Duch Święty namaszcza i posyła, abyśmy szli i głosili dobrą nowinę ubogim, opatrywali rany serc złamanych, więźniom głosili wolność, a niewidomym przejrzenie, abyśmy uciśnionych odsyłali wolnymi i ogłaszali rok łaski od Pana.
Przed dwoma tygodniami obchodziliśmy po raz kolejny Światowy Dzień Ubogich. Papież Franciszek, który dwa lata temu ustanowił ten dzień, skierował do nas apel: „Poczujmy się wszyscy dłużnikami ubogich, abyśmy poprzez wyciągnięte ręce do siebie nawzajem mogli zrealizować zbawcze spotkanie, które umacnia wiarę, urzeczywistnia miłość i umożliwia nadzieję w kroczeniu bezpiecznie na drodze do Pana, który przychodzi”.
Takim adwentowym spotkaniem może być wsparcie jednej z licznych inicjatyw charytatywnych podejmowanych w okresie przedświątecznym. Jest wśród nich zainicjowana w Lublinie ogólnopolska akcja „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”, Szlachetna Paczka czy Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, którego 25. edycję przeżywamy w tym roku. Corocznie diecezjalne Caritas rozprowadzają wspólnie blisko 3 miliony świec. Dzięki temu każdego roku kilka milionów dzieci z ubogich rodzin w całej Polsce otrzymuje m.in. ciepłe posiłki, a wiele z nich wyjeżdża na wypoczynek w okresie wakacyjnym.
Caritas Archidiecezji Lubelskiej ciągle wyznacza sobie nowe cele pomocy potrzebującym. W ubiegłym roku było to utworzenie jadłodajni Anielska Przystań. Jest to miejsce, w którym osoby bezdomne otrzymują ciepły posiłek, odpoczywają, rozmawiają – mają namiastkę ciepła domowego ogniska. Od poniedziałku do piątku wydawanych jest około 200 ciepłych posiłków dziennie. Pomoc w zakresie rzeczowym świadczy Centrum Pomocy Doraźnej, w którym wydawana jest odzież, opatrunki, rzeczy codziennego użytku. Caritas organizuje rekolekcje i pielgrzymki – wyjazdy połączone z pielęgnacją, modlitwą i integracją. Wigilia Miłosierdzia dla bezdomnych i Śniadanie Wielkanocne ożywiają wspomnienie prawdziwych świąt przy rodzinnym stole. Niektórzy podopieczni podejmują decyzję o wychodzeniu z bezdomności. Jest to dla nich przełomowy moment w życiu.
Najnowszą inicjatywą względem ubogich jest Dzienny Ośrodek Wsparcia dla Bezdomnych w Centrali Caritas Archidiecezji Lubelskiej. Przygotowywane jest kompleksowe centrum pomocy bezdomnym. Łaźnia, świetlica dziennego pobytu, usługi fryzjerskie, lekarstwa, to tylko niektóre aspekty pomocy świadczonej w tym punkcie. Wszystkie te dzieła potrzebują naszego wsparcia, które może być pięknym znakiem solidarności z tymi, którym się w życiu nie powiodło.
Na adwentową drogę spotkania z Bogiem w człowieku niech was błogosławi Ten, który za sprawą Ducha Świętego przyjął Ciało z Maryi Dziewicy i narodził się w Betlejem.
Wasz biskup Stanisław