Jest jedną z najstarszych parafii w mieście. Obecnie przygotowuje się do wydarzenia, w które może włączyć się cały Lublin. Kto nie może przybyć osobiście, niech włączy telewizor.
Wzgórze Czwartek od wieków góruje nad okolicą. Początki osadnictwa na tym obszarze sięgają VI wieku, kiedy to powstała tutaj osada uważana za najstarszą w mieście. Już od X wieku osadzie tej patronował św. Mikołaj - wspólny dla Kościoła wschodniego i zachodniego patron kupców i handlarzy. Tradycja mówi, że w 986 roku Mieszko I tu właśnie ufundował pierwszy w Lublinie kościół chrześcijański, w miejscu, gdzie wcześniej znajdowała się świątynia pogańska.
Dziś jest tu parafia, gdzie szczególnie widać ludzką biedę zarówno tą materialną, jak i duchową, ale też wielkie Boże miłosierdzie.
Najbliższa okazja do odwiedzenia tego miejsca będzie jak zwykle związana z 6 grudnia, kiedy to przypada odpust ku czci św. Mikołaja i związany z nim od kilku lat orszak.
- To inicjatywa, którą kilka lat temu podjęliśmy, by przypomnieć o naszym kościele i urealnić postać św. Mikołaja. Przypomnieć, że był to wspaniały człowiek, który pracował wśród ludzi biednych, niósł im pomoc i pocieszenie, a nie krasnal na wystawie w sklepie. To znakomity patron dla naszej dzielnicy. Zapraszam do uczestnictwa w tym wydarzeniu - zachęca ksiądz proboszcz.
Zanim jednak orszak wyruszy, w tym roku 9 grudnia, w kościele odbędą się rekolekcje i transmisja Mszy św. w TVP 3.
Program uroczystości
1 grudnia (sobota)
Kościół pw. św. Mikołaja
18.00 – Msza św. z racji I soboty miesiąca,
18.45 – modlitwa różańcowa,
19.15 – spotkanie i świadectwo znanego komandosa Karola Cierpicy.
2 grudnia (niedziela)
Kościół pw. św. Mikołaja
10.00 – Msza św. w intencji dzieci i młodzieży transmitowana przez TVP Lublin.
2–5 grudnia
Kościół pw. św. Mikołaja – rekolekcje adwentowe.
3 grudnia (poniedziałek)
Św. Mikołaj z wizytą u chorych dzieci.
8.30–14.00 – przejazd św. Mikołaja autokarem z prezentami wg harmonogramu.
6 grudnia (czwartek)
Kościół pw. św. Mikołaja
18.00 – Suma odpustowa – celebruje ks. bp Ryszard Karpiński w intencji wszystkich dzieci, młodzieży oraz rodziców. Uroczyste wręczanie Duchowych Prezentów św. Mikołaja przez rodziców dla dzieci.
8 grudnia (sobota)
Filharmonia Lubelska im. Henryka Wieniawskiego
18.00 – I część: finał Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego i Plastycznego dla dzieci i młodzieży,
II część – światowe prawykonanie musicalu o św. Mikołaju w wykonaniu międzynarodowej sławy zespołu Scholares Minores Pro Musica Antiqua i młodzieżowego teatru Panopticum.
9 grudnia (niedziela) – ORSZAK ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA
13.00 – bazylika oo. dominikanów - uroczysta Msza św. dziękczynna celebrowana przez ks. dziekana Adama Lewandowskiego, za złożone przez rodziców dla dzieci Duchowe Prezenty św. Mikołaja,
– błogosławieństwo dzieci i młodzieży.
14.00 – rynek główny Starego Miasta – przygotowania do bicia rekordu liczby dzieci przebranych za prawdziwego św. Mikołaja. Nauka wspólnego tańca,
14.15 – przybycie św. Mikołaja. Wspólne bicie rekordu,
14.30 – wymarsz Orszaku św. Mikołaja na wzgórze Czwartek, który przejdzie ulicami: Brama Krakowska, Królewska, Lubartowska, Czwartek, Szkolna, Plac kościelny na Czwartku,
14.50 – przybycie Orszaku św. Mikołaja na wzgórze Czwartek. Koncert góralskiego zespołu dziecięcego im. Klimka Bachledy z Zakopanego,
15.15 – doroczne ważenie św. Mikołaja. Rozdanie prezentów dla wszystkich dzieci. Losowanie nagród w loterii,
19.00 – Gwiazda dla Lublina – koncert pastorałek pn. „Pastorałki pod choinką, pod jemiołą” – Romuald Lipko z gośćmi.