Nowy numer 21/2020 Archiwum

Wielcy artyści na 100. rocznicę powstania KUL

Koncert Rafała Blechacza wraz z Orkiestrą Filharmonii Narodowej był podsumowaniem jubileuszowego programu artystycznego, przygotowanego z okazji 100. rocznicy powstania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Był to też ostatni w tym roku koncert w ramach cyklu spotkań muzycznych zatytułowanych Opus Magnum.

Wybitny pianista, któremu towarzyszyła najlepsza polska orkiestra, zagrał na deskach wypełnionej po brzegi sali Filharmonii Lubelskiej koncert fortepianowy f-moll op. 21 F. Chopina.

Goście mogli także usłyszeć "Uwerturę na orkiestrę symfoniczną" I. J. Paderewskiego, oraz IX Symfonię e-moll op. 95 „Z Nowego Świata" A. Dvořáka. Orkiestrą dyrygował Jacek Kasprzyk, a słowo o muzyce wygłosiła tradycyjnie dr Teresa Księska-Falger.

Cykl koncertów Opus Magnum - KULowskie wieczory z muzyką, rozpoczął się w 2013 roku. Znakomite koncerty muzyki klasycznej wpisują się w kalendarium uczelni, podkreślając rangę ważnych dla uniwersyteckiej wspólnoty wydarzeń. Ich główną organizatorką jest właśnie dr Teresa Księska-Falger.

- Jesteśmy pełni podziwu dla pasji, talentu, erudycji, znawstwa i miłości do muzyki pani doktor - mówił w czasie koncertu ks. Antoni Dębiński, rektor KUL. - Ponieważ ma ona dar dzielenia się tym wszystkim z innymi, dzięki jej wprowadzeniu i słowom możemy lepiej przeżywać to, co jest nam oferowane w ramach Opus Magnum. 

Jubileuszowy koncert zwieńczył program artystyczny, przygotowany z okazji 100. rocznicy powstania KUL i był także okazją do podziękowań złożonych przez uczelnię dr. Księskiej-Falger. Otrzymała ona od rektora KUL okolicznościowy Medal Signum Universitatis.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama