Nowy numer 44/2020 Archiwum

Lubelscy oazowicze dotarli do Afryki

Oazowe rekolekcje odbywają się nie tylko w Polsce, ale i w krajach misyjnych. Agnieszka Zybała z Lublina posługiwała na oazie w Tanzanii.

Było to niesamowite doświadczenie misji i powszechności Kościoła. Ruch Światło-Życie, założony w Polsce przez ks. Franciszka Blachnickiego, dotarł już do wielu krajów w Europie i Azji, a nawet do Afryki, gdzie odbyły się rekolekcje oazowe, w których uczestniczyła lublinianka Agnieszka Zybała. Wrażeniami z tego niesamowitego czasu dziewczyna dzieliła się z innymi członkami Ruchu i zainteresowanymi sprawami misji.

Diakonia Misyjna Ruchu Światło-Życie zakończyła rekolekcje Oazy Nowego Życia I i II stopnia w Kibosho w Tanzanii. W formacji na zboczu Kilimandżaro uczestniczyło 40 osób. Większość z nich to studenci Katolickiego Uniwersytetu Mwenge, gdzie działa wspólnota oazowa.

Oaza w Tanzanii   Oaza w Tanzanii
Agnieszka Zybała
Rekolekcje prowadzone były przez animatorów z kilku polskich diecezji, zebranych przez Diakonię Misyjną Ruchu Światło-Życie. Dwie grupy - I i II stopnia przeżywały oazę zgodnie z założeniami sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Uczestnicy, którzy byli na rekolekcjach Ruchu po raz pierwszy utrwalali chrześcijański kerygmat, uczyli się form indywidualnej i wspólnotowej modlitwy. Ci, którzy uczestniczyli w rekolekcjach II stopnia, formowali się wcześniej w ciągu roku dzięki obecności polskiej misjonarki - Jolanty Kazak.

Dla animatorów diakonii cenna była obecność tanzańskich kapłanów. Ks. Henry Kachalewa wspierał uczestników II stopnia, a ks. Denis Ngumba - I stopnia. Dzięki ich posłudze Ruch Światło-Życie mógł jeszcze lepiej przystosować się do afrykańskich zwyczajów i rytu liturgicznego. Formacja kapłanów daje także nadzieję na utworzenie kolejnych wspólnot oazowych w Tanzanii.

Rekolekcje w Wyższym Seminarium Duchownym w Kibosho trwały 15 dni i opierały się na takich samych jak w Polsce tematach, odpowiednich do danego stopnia. Animatorzy po powrocie do Polski organizują spotkania, prelekcje i pokazy zdjęć, by dzielić się doświadczeniem oraz zbierać dalsze fundusze na podejmowaną w Afryce pomoc charytatywną.

Rekolekcje Ruchu Światło-Życie, prowadzone przez Diakonię Misyjną w Tanzanii odbywają się od 2017 roku. Wcześniej tanzańska młodzież miała możliwość wakacyjnej formacji w Kenii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama