Nowy numer 3/2021 Archiwum

Wigilia będzie w wigilię

Spotkanie zainicjowane przez Cartias Archidiecezji Poznańskiej u nas odbędzie się już po raz drugi. Przy jednym stole zasiądą wszyscy ci, którzy nie mają szans na ciepłe, rodzinne święta.

Dla osób bezdomnych, wykluczonych, samotnych, Wigilia to najtrudniejszy dzień w roku. Rzadko mają okazję usiąść przy wspólnej kolacji, nikt ich nie obdarowuje prezentami.

Jakiś czas temu Caritas Poznańska wyszła z inicjatywą zorganizowania prawdziwego wigilijnego spotkania. Nie w okolicy świąt Bożego Narodzenia, ale konkretnie w Wigilię. Lubelska Caritas podchwyciła ten pomysł w zeszłym roku.

– Znalazł się sponsor – sieć Selgros, który obdarował nas produktami żywnościowymi. Dzięki temu możemy takie spotkanie dla naszych podopiecznych przygotować po raz kolejny – mówi ks. Wiesław Kosicki, dyrektor Caritas AL. – Nasza Caritas prowadzi swoją działalność cateringową Anielskie Smaki i to właśnie ona z otrzymanych produktów wyczaruje potrawy na wigilijny stół.

W tym roku blisko 30 diecezjalnych oddziałów Caritas zorganizuje dla swoich podopiecznych takie spotkanie. – My ich traktujemy tak, jak najbliższą rodzinę – opowiada ks. Wiesław. – Codziennie się z nimi spotykamy, więc takie wydarzenie, jakim jest wigilia, chcemy razem obchodzić konkretnie 24 grudnia – dodaje.

Na wigilijnym, dużym stole, który tak jak w minionym roku stanie w hali Targów Lublin, pojawią się tradycyjne dania. – Będą zimne przystawki, sałatki, śledzie, a także ciepłe potrawy, jak karp czy gorący barszczyk – wylicza ks. Kosicki. – Liczymy, że uda nam się pozyskać także darczyńców, dzięki którym nie zabraknie słodkości.

Spotkanie wigilijne rozpocznie się o godz. 10.30 i potrwa do 12. – Przygotowaliśmy 600 zaproszeń, które każdego dnia rozdajemy naszym podopiecznym. W akcję włączyły się także inne organizacje, m.in. Bractwo Miłosierdzia św. br. Alberta, bracia kapucyni oraz Centrum Wolontariatu – informuje dyrektor Caritas.

Oprócz podopiecznych Carias oraz pozostałych organizacji, w wigilii weźmie udział także abp Stanisław Budzik oraz włodarze miasta i województwa. – Liczymy również na obecność wolontariuszy. W zeszłym roku było ich blisko 200 – mówi ks. Kosicki.

Wigilia przygotowana przez Caritas, jak zapewnia dyrektor, będzie przebiegać tak samo, jak tradycyjna domowa wigilia. – Będziemy łamać się opłatkiem, będą życzenia i wspólne śpiewanie kolęd. Na zakończenie spotkania każdy jego uczestnik otrzyma także prezent. – Będzie to specjalna paka charytatywna, w której znajdą się artykuły spożywcze, higieniczne, chemiczne, a w tym roku także, dzięki facebookowej inicjatywie pani Anny Augustyniak, wydziergane czapki, szaliki i rękawiczki.

Żeby zorganizować taką paczkę, Caritas przygotowało duże papierowe torby, które każdy chętny może pobrać z siedziby Caritas bądź parafii. Należy je wypełnić i przekazać do do parafii lub Caritas. Dodatkowym wsparciem akcji będzie także zbiórka żywności pod hasłem "Tak, pomagam”, która przeprowadzona zostanie 7 i 8 grudnia w lubelskich sklepach. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama