W setną rocznicę powstania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego odsłonięto w Lublinie pomnik ks. Idziego Radziszewskiego założyciela KUL.
Stulecie KUL w przestrzeni miasta zapisało się odsłonięciem pomnika ks. Idziego Radziszewskiego. Idąca postać z książką w dłoni stanęła na skwerze abp. Józefa Życińskiego. Odsłonięciu pomnika zaprojektowanego przez prof. Jerzego Fobera towarzyszyła oprawa przygotowana przez Leszka Mądzika.
– Uczelnia zasugerowała, żeby był to posąg stojącej postaci. Ze swojej strony zaproponowałem nawiązanie do idei, która przyświecała twórcom uniwersytetu, którzy chcieli, żeby był on połączeniem wiary i nauki. Stąd ks. Radziszewski jedną ręką będzie wskazywał na zawieszony na piersi krzyż prałacki, a w drugiej będzie trzymał książkę, którą „podaje” osobie oglądającej pomnik – opisywał kilka miesięcy temu artysta.
Monument poświęcił abp Stanisław Budzik. Rektor KUL, który wyszedł z inicjatywą budowy pomnika, dziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w to dzieło.
- Jestem pod wrażeniem hojności wielu ludzi, nie tylko absolwentów KUL, ale i zwykłych mieszkańców Lublina, którzy przekazali fundusze na realizację tego dzieła, bo pomnik został ufundowany ze składek społecznych - mówił ks. Antoni Dębiński, rektor KUL.
O znaczeniu ks. Radziszewskiego dla rozwoju Lublina mówił także prezydent miasta Krzysztof Żuk.
Poświęcenia pomnika dokonał abp Stanisław Budzik
Agnieszka Gieroba /Foto Gość
- Akademickość naszego miasta, która była i jest motorem rozwoju, zawdzięczamy właśnie założycielowi KUL. To, że wybrał Lublin na siedzibę katolickiego uniwersytetu, sprawiło, że oblicze całego regionu zaczęło się zmieniać. Studenci, którzy przybywali na studia, i profesorowie przekazujący swoją wiedzę byli i są nie tylko skarbem uczelni, ale mają też znaczący wpływ na wizerunek i rozwój Lublina. Dlatego upamiętnienie w przestrzeni publicznej ks. Radziszewskiego jest ważne dla każdego mieszkańca - mówił Krzysztof Żuk.
Inauguracja pierwszego roku akademickiego KUL 1918/19 odbyła się w niedzielę 8 grudnia. Mszę św. w kościele seminaryjnym sprawował i homilię wygłosił biskup lubelski Marian Fulman.
Rektorem mianowanym przez Episkopat Polski został ks. Idzi Radziszewski. Podczas inauguracji został ogłoszony także skład pierwszego Senatu Akademickiego.
Tworząc Uniwersytet w Lublinie, ks. Idzi Radziszewski zakładał, że poza naukami teologicznymi jego słuchacze będą mogli kształcić się również w innych dyscyplinach. Taki obraz uczelni o profilu katolickim wyniósł z czasów studiów lowańskich. Jego zdaniem, wyzwaniem czasów i zarazem koniecznością dziejową było przed wszystkim przygotowanie zastępów inteligencji katolickiej, której przedstawiciele, dobrze wykształceni i uformowani, zasilaliby urzędy administracji rządowej i samorządowej, sądy, szkoły, a także przedsiębiorstwa prywatne. W prekursorski sposób podkreślał również kulturotwórczą rolę mediów, dla których pragnął wykształcić światłych dziennikarzy.