Nowy numer 09/2024 Archiwum

W Urzędowie stanął Anioł Wolności

Pomnik w centrum miasta upamiętnia 100. rocznicę odzyskania niepodległości. W Urzędowie odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika wolności.

Odsłonięcie pomnika, który przedstawia postać anioła z rozpostartymi skrzydłami na kształt mapy Polski i z łańcuchem w rękach, poprzedziła Msza św. w kościele parafialnym pod przewodnictwem abp Stanisława Wielgusa. Po niej uroczystości przeniosły się na urzędowski rynek, gdzie stanął monument.

- Stulecie odzyskania niepodległości jest na pewno chwilą, kiedy mamy okazję być dumni z tego, że jesteśmy Polakami, że mamy tożsamość narodową, o którą walczyliśmy - podkreślał Paweł Dąbrowski, burmistrz Urzędowa.

- To jest pomnik, który ma nam uświadamiać, jaki wielki dar otrzymaliśmy w 1918 roku. Istotnie tak jest, jak mówił ksiądz arcybiskup w homilii - to nie jest tylko zasługa tych wielkich bohaterów, którzy oddawali swoje życie i zdrowie w walce o niepodległość ojczyzny. To jest przede wszystkim zasługa wszystkich tych, którzy tę niepodległość wymodlili. To jest cud niepodległości, a dla nas zadanie na przyszłość by tę niepodległość przekazywać następnym pokoleniom - mówił wojewoda Przemysław Czarnek, obecny na uroczystości.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy