Nowy numer 44/2020 Archiwum

Zło

Podobno nie ma nic praktyczniejszego niż dobra teoria. Dobrą teorię rozpoznajemy zaś po tym, że jej przewidywania potwierdza doświadczenie. Chrześcijanie mają taką teorię, a jej częścią jest nauka o grzechu pierworodnym.

Zgodnie z nią możemy się spodziewać, że w życiu spotkamy wiele moralnego zła. I rzeczywiście tak jest. Jak mówi tytuł jednego z kryminałów Agaty Christie: „Zło czai się wszędzie”. A siła zarażania złem jest ogromna. Rozprzestrzenia się ono na kilka sposobów. Pierwszym jest naśladowanie: nic łatwiejszego niż powtarzanie złych zachowań, które są modne.

Drugi sposób to odwet: skoro doznaliśmy zła, chcemy, by doznali go inni. Po trzecie, przystosowanie: gdy nie reagujemy na zło w sobie i na zewnątrz, życie staje się prostsze. Jedną z odpowiedzi na zło jest cynizm. Mówi on, że skoro zło jest i będzie, to nie ma sensu z nim walczyć. Natomiast warto je pokazywać, najlepiej w wyolbrzymionych proporcjach oraz na przykładzie tych, którzy mają strzec moralności. Im więcej takiego zła oglądamy, tym bardziej przekonujemy się, że wszyscy są „upaprani” i że szkoda czasu na wysiłek dla dobra. Chrześcijanie jednak nie są cynikami. Ich wiara bowiem pozwala im przewidywać, że skoro w naszym życiu działa łaska, to oprócz zła spotkamy w nim także dobro. Co więcej, spotkamy ludzi, którzy tak mocno złapali się łaski, że przemieniła ich ona w świętych. Aby jednak dostrzec i naśladować świętych, trzeba większego wysiłku i bliskości Boga. Dlatego Chrystus mówi: „Czuwajcie i módlcie się!”. Znaczy to, że dobra nie osiąga się automatycznie, nawet przez samo bycie w Kościele. Gdy zaś naprawdę obcujemy z Bogiem na modlitwie, upodobniamy się do Niego i zwiększamy szanse na dobro. A gdy wolimy upajać się obrazami zła, szanse te radykalnie maleją.•

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama