W Lublinie przedstawiciele świata kultury i nauki dyskutowali o budowaniu tożsamości i o kondycji kultury we współczesnym świecie.
Konferencję w ramach spotkań Polonia Restituta pod hasłem „Tożsamość i kultura” zorganizowały Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Rada ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski z racji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Spotkanie w murach KUL poprzedziła Msza św. w intencji Kościoła i ojczyzny, której przewodniczył abp Stanisław Budzik. W spotkaniu wzięli udział m.in. wicepremier Jarosław Gowin, Szewach Weiss, Zofia Romaszewska, ks. prof. Andrzej Wodka, Rocco Buttiglione, Krzysztof Zanussi i Zygmunt Staszczyk.
Ks. prof. Antoni Dębiński, rektor KUL, podkreślał, że KUL jako równolatek Niepodległej miał ogromny wkład w odrodzenie i zachowanie polskiej kultury i tożsamości, a uczelnia także w czasie komunizmu i realnego socjalizmu, mimo szykan, była wierna swej dewizie „Deo et Patriae”. − To na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim kształtował i przekazywał swoje rozumienie wartości, kultury i tożsamości jeden z naszych największych profesorów − ks. Karol Wojtyła − mówił rektor.
Wicepremier Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego, akcentował, że podczas kolejnej konferencji z cyklu Polonia Restituta warto na nowo przemyśleć naszą wizję polskości i odpowiedzialności za Polskę. Zwrócił uwagę na rolę KUL. − Zasłużył się w sposób nieoceniony poprzez wkład w polską kulturę i obronę tożsamości Polaków. Przez długie lata był to jedyny w Polsce uniwersytet, gdzie prowadzono niezafałszowane przez narzuconą ideologię badania nad polską kulturą, tożsamością i ich chrześcijańskimi korzeniami.
Podczas konferencji minister Gowin wręczył symboliczny czek dla KUL – na nieco ponad 30 mln zł – na rozwój uczelni.
Prelegenci mówili o kształtowaniu tożsamości kraju i znaczeniu dziedzictwa kultury dla drugiego stulecia niepodległości RP.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się