Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Świąteczne karty z Lublinem

Wystawa niecodziennych kart świątecznych gości w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Każdy, kto chciałby odszukać lubelski akcent na widokówce, zaproszony jest do oglądania.

Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. od 2009 roku z okazji świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy wydaje unikatowe firmowe karty z życzeniami, propagujące perły siedmiowiekowego dziedzictwa kulturowego Lublina. Na kartach prezentowane są mało znane szerszej publiczności lub zapomniane dzieła sztuki – czy to przez twórców, czy to przez obecność w przestrzeni miejskiej – związane z Lublinem.

Tematycznie karty nawiązują do przeżywanego okresu liturgicznego, zaś prezentowanym na nich reprodukcjom towarzyszą zawsze noty historyczne, opisujące przedstawiany obiekt, okoliczności jego powstania, artystę go tworzącego, jak również jego otoczenie. Życzenia inspirowane są wypowiedziami świętego Jana Pawła II – w latach 1954–1978 profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, honorowego obywatela Lublina; kardynała Stefana Wyszyńskiego – Prymasa Tysiąclecia, w latach 1946–1949 biskupa lubelskiego; czy też myślami innych świętych i błogosławionych.

Dwa razy do roku kilkaset kart z życzeniami trafia do przyjaciół i kontrahentów LPEC w całej Polsce, przyczyniając się do poznania i promowania zabytków Lublina. Do tej pory wydawnictwo doczekało się szeregu wystaw oraz wiernych kolekcjonerów.

Honorowy patronat nad wystawą objęli arcybiskup Stanisław Budzik, Metropolita Lubelski; Jarosław Stawiarski, Marszałek Województwa Lubelskiego i Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Wystawę można oglądać w CSK do 10 stycznia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy