Nowy numer 22/2020 Archiwum

Przed nami 22. Dzień Judaizmu pod hasłem "Nie przychodzę, żeby zatracać"

Wydarzenie odbędzie się w auli Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie 17 stycznia o godz. 16. Wezmą w nim udział abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski i rabin Symcha Keller.

W programie przewidziano nabożeństwo słowa Bożego, śpiew "Szema Israel”, komentarz żydowski i katolicki do fragmentu Księgi Ozeasza, z której pochodzi hasło przewodnie tegorocznego Dnia Judaizmu: „Nie przychodzę, żeby zatracać”. Nie zabraknie modlitwy Jana Pawła II za naród żydowski oraz błogosławieństwa Aaronowego. Zaplanowano również rozmowę z rabinem Symchą Kellerem i śpiewanie pieśni „Przy chasydzkim stole”. Na zakończenie uroczystości głos zabierze abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski.

Wszystkich chętnych, zwłaszcza mieszkańców Lublina, zapraszamy na Dzień Judaizmu do auli seminarium duchownego w Lublinie przy ul. Wyszyńskiego 6. Początek 17 stycznia o godz. 16.

Centralne uroczystości związane z 22. Dniem Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce odbędą się w Łodzi. Weźmie w nich udział bp Rafał Markowski, przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem. Aktualnie w Polsce mieszka niespełna 20 tys. Żydów, a do gmin żydowskich w naszym kraju należy ponad 3 tys. osób.

Ogólnopolski Dzień Judaizmu ustanowiła Konferencja Episkopatu Polski w 1997 r. Jego ustanowieniu przyświecała idea dialogu chrześcijańsko-żydowskiego oraz wspólna modlitwa przedstawicieli obu religii. Podczas obchodów strona katolicka podkreśla nauczanie ostatniego soboru na temat konieczności dialogu międzyreligijnego. Przypomina się również wielowiekowe sąsiedztwo obywateli Polski wyznających judaizm i chrześcijaństwo, co nagle i okrutnie przerwała II wojna światowa.

Przed Polską obchody związane z dialogiem katolicko-żydowskim miały miejsce we Włoszech.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama