Nowy numer 22/2020 Archiwum

Teatr Andersena w Lublinie kończy 65 lat

Mimo wieku, wciąż jest młody, a odwiedzający go goście mówią, że jest miejscem, w którym to, co piękne i ciekawe przenika się z tym, co trudne i skłaniające do refleksji.

Dawno, dawno temu do Lublina, który powoli otrząsał się z koszmaru II wojny światowej, przybyła Maryla Kędra. Urodzona w odległym Wałbrzychu żona pianisty, absolwentka studium lekarskiego i matka dwóch córek. Przybyła i z miejsca rozpoczęła kulturalną rewolucję w mieście.

W 1953 roku zorganizowała w Lublinie I Wojewódzki Przegląd Teatrów Lalkowych. Rok później powołała do życia Kolektyw Teatrów Lalkowych Województwa Lubelskiego. Stowarzyszenie to doprowadziło do powstania Teatru Lalki i Aktora, którego dyrektorem została M. Kędra.

Pierwszy spektakl w teatrze odbył się 6 grudnia 1954 roku. Była to „Złota kula” autorstwa Andrzeja Ejsmunda, w reżyserii M. Kędry.

Teatr Lalki i Aktora, który w późniejszych latach zmienił nazwę na Teatr im. H. Ch. Andersena, kształtował wrażliwość kilku pokoleń widzów. Niezwykłe oddanie i zaangażowanie jego pracowników sprawiło, że stał się on jednym z najważniejszych punktów na kulturalnej mapie Lublina, Polski i Europy.

Obecnie Teatr cieszy się długą historią, świetną renomą, a także dużym zainteresowaniem publiczności. W jego murach organizowane są nie tylko spektakle, ale także warsztaty, zajęcia instruktorskie i inne niekonwencjonalne działania parateatralne.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama