Nowy numer 42/2020 Archiwum

Komunia święta może być rozdawana przez osoby świeckie

W Lublinie odbędzie się kurs dla kandydatów na nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. Abp Stanisław Budzik ustanowi nadzwyczajnych szafarzy 15 marca w archikatedrze lubelskiej.

Kurs rozpocznie się w sobotę 23 lutego o godz. 9 w Domu Nadziei Caritas przy al. Unii Lubelskiej 15. Następne spotkania będą się odbywały w kolejne soboty, czyli 2 i 9 marca w godz. od 9 do 12.30. Warunkiem udziału było złożenie przez księdza proboszcza lub przełożonego zakonnego podania skierowanego do metropolity lubelskiego. Arcybiskup Budzik ustanowi nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej 15 marca o godz. 19 w archikatedrze lubelskiej.

Archidiecezja lubelska była jedną z pierwszych diecezji w Polsce, w której pojawili się nadzwyczajni szafarze Komunii św. Arcybiskup Bolesław Pylak w liście pasterskim, w którym ogłosił decyzję o wprowadzeniu szafarzy w diecezji, pisał: "Chociaż posługa osób świeckich jako nadzwyczajnych szafarzy jest dla nas czymś nowym, to jednak należy pamiętać, że taka forma udzielania Komunii św. istniała w Kościele przez kilka stuleci, aż do wieku IX. Powszechną praktyką było, że ludzie świeccy pomagali w rozdzielaniu Komunii św. Teraz Kościół powraca do tej starożytnej praktyki". Obrzęd posłania pierwszych szafarzy odbył się 14 lutego 1993 roku.

Kandydat do podjęcia tej posługi powinien wyróżniać się dojrzałością w wierze, a zwłaszcza zdrową pobożnością eucharystyczną i bardziej intensywnym życiem sakramentalnym. Po drugie - wzorowym życiem moralnym i solidnością w życiu zawodowym, małżeńskim, rodzinnym, a także sąsiedzkim. Istotna jest też chęć służenia osobom starszym, samotnym i chorym w duchu apostolskim. Liczba nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w danej parafii powinna być uzależniona od konkretnych potrzeb duszpasterskich.

Głównym zadaniem szafarzy jest pomaganie prezbiterom i diakonom w udzielaniu Komunii św. w czasie liturgii, ale przede wszystkim zanoszenie Pana Jezusa chorym, którzy do kościoła nie mogą dotrzeć. Posługę nadzwyczajnego szafarza powierza się w archidiecezji lubelskiej również siostrom zakonnym.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama