Papież Franciszek w "Amoris laetitia" pisze, że Kościół powinien troszczyć się o małżeństwa, zwłaszcza w pierwszych latach po ślubie. To właśnie stara się robić wspólnota, której jedną z misji jest praca na rzecz małżeństw.
Kilka 8-osobowych grup. W każdej 4 małżeństwa. Wszyscy z wielkim entuzjazmem wpatrują się w pudło ustawione przed każdą ekipą na środku podłogi...
Zawartość nie zachwyca: puszka mielonki, sznurek, zapalniczka, papier toaletowy, rondelek, książka. Jest i różaniec. Okazuje się, że każda grupa z kilkunastu przedmiotów ma wybrać jedynie 5, które zabierze ze sobą na bezludną wyspę. Nie jest łatwo. Zdania są podzielone. Ludzie mają różne priorytety. - Podobnie jest w małżeństwie - tłumaczą Alicja i Rafał Kubasowie, współprowadzący wyjątkowe weekendowe spotkanie rekolekcyjne organizowane przez wspólnotę Chemin Neuf.
Rekolekcje przebiegają pod hasłem: "Ważne, pilne czy konieczne, czyli o priorytetach w małżeństwie" i są częścią formacji, którą wspólnota proponuje małżonkom pod nazwą Kana Welcome.
Jak znaleźć równowagę w małżeńskim życiu i jak dokonywać dobrych wyborów? Prowadzący spotkanie twierdzą, że najważniejsze jest kierować się dobrem drugiej osoby. - Jedność w małżeństwie jest wolą Pana Boga - zaznaczają małżonkowie. - Nie oznacza to jednak, że tym samym zacierają się między nami różnice. W różności jednak jesteśmy równi i nie można starać się drugiej osoby zdominować. Kocham, więc szukam tego, co jest dobre dla mojej żony, mojego męża. Nawet gdyby to było dla mnie wyjątkowo nielogiczne - tłumaczy R. Kubas.
W rekolekcjach bierze udział prawie 30 małżeństw. Wiele par to mieszkańcy Lubelszczyzny, którzy od dwóch lat mają możliwość formacji w Kana Welcome. - Na pierwszy weekend - rekolekcje dla małżeństw - trafiliśmy przypadkiem - opowiadają Julia i Andrzej. - Szukaliśmy w internecie jakiejś wspólnoty, która pozwoliłaby nam zbliżyć się do siebie, zapraszając do tej inicjatywy Pana Boga. Przez kolejne pół roku widzieliśmy owoce tego weekendu, więc zdecydowaliśmy się na uczestnictwo w Kana Welcome. Ta formacja bardzo pomaga nam rozmawiać ze sobą od serca, wychodząc poza dialogi dotyczące codziennych spraw i obowiązków. Umacnia nas i motywuje do pracy nad naszą relacją, co uważamy za najlepszą inwestycję na dalsze lata małżeństwa - podkreślają małżonkowie.
Kana Welcome to spotkania dla par, które pragną poświęcić czas dla budowania swojego związku - formacja, modlitwa, dzielenie z innymi małżeństwami w małej grupie. Spotkania odbywają się od października do czerwca raz w miesiącu. Podczas każdego omawiany jest jeden z zaproponowanych przez wspólnotę Chemin Neuf tematów dotyczących małżeństwa.
Dla tych, którzy przeszli formację Kana Welcome, a także dla tych, którzy zdecydowali się na uczestnictwo w wyjątkowych tygodniowych rekolekcjach pod nazwą Sesja Kana, wspólnota proponuje formację we fraterni Kana. To czas, w którym pary mogą pogłębić wzajemną miłość, zrozumienie i jedność. Zastanowić się nad znaczeniem swojego małżeństwa, spotkać ze sobą nawzajem i z Bogiem. Pozwolić Stwórcy, by zmienił "wodę" małżeńskiej codzienności w "wino".
Każdego roku misja Kana proponuje także małżonkom tzw. weekend otwarty. Poruszane są na nim różne tematy. Były pieniądze, seksualność, różnice i relacje międzypokoleniowe. Najbliższe spotkanie weekendowe odbędzie się 6 i 7 kwietnia w Nałęczowie pod hasłem: "Uwolnić czułość - weekend o miłości w małżeństwie". Będą warsztaty, nauki i wspólna modlitwa. Ponieważ nie zabraknie elementów typowo rodzinnych, wspólnota zaprasza rodziny z dziećmi. Małżeństwa, które chciałyby wziąć udział w weekendzie, mogą zgłosić swój udział przez stronę internetową www.chemin-neuf.pl, wchodząc w zakładkę "Kana dla małżeństw i rodzin".