W auli lubelskiego seminarium duchownego odbyła się promocja książki "Za Nim. Świadectwa księży i sióstr zakonnych o swoim powołaniu".
W panelu dyskusyjnym podczas promocji książki „Za Nim” uczestniczyli: s. dr hab. Beata Zarzycka - adiunkt w Instytucie Psychologii KUL, Małgorzata Piasecka – redaktor naczelna Polskiego Radia Lublin, ks. Emil Parafiniuk - dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży, ks. dr Wojciech Rebeta – redaktor książki i ojciec duchowny w Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Lublinie. Uczestnicy panelu: ks. W. Rebeta, red. M. Piasecka, s. B. Zarzycka, ks. E. Parafiniuk ks. Rafał Pastwa /Foto Gość
Zdaniem red. Małgorzaty Piaseckiej książka zawierająca świadectwa osób powołanych do życia zakonnego i kapłaństwa zawiera – z perspektywy osoby świeckiej i dziennikarza – autentyzm i prostotę relacji. – Powołanie to z mojej perspektywy odpowiedź na coś tajemniczego. To nie decyzja człowieka, ale odpowiedź. Z perspektywy reportera świadectwa te charakteryzuje prostota – mówiła. Podkreśliła, że dzisiejsza kultura i wszechobecne media powodują, że ludzie mówią o sobie dużo, ale nie ma tam informacji najważniejszych i najgłębszych.
Budowanie kultury powołań
Z kolei ks. Emil Parafiniuk akcentował, że w znacznej części świadectw zawartych w książce „Za Nim”, wydanej przez Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej „Gaudium”, doceniana jest rola rodziny. – Ja bym dodał, że bardzo istotne jest także to, co można nazwać „budowaniem kultury powołań” – przekonywał w odniesieniu do dokumentu końcowego kongresu poświęconego powołaniom do kapłaństwa i życia konsekrowanego w Europie „In verbo tuo". – Próbujemy powołanie niekiedy spłaszczyć, a potrzeba autentyczności świadectwa. Podobnie jak nie jest dobre samo opieranie się na statystyce – podkreślał.
Zaproszenie, a nie przymus
Z kolei s. prof. Beata Zarzycka podkreślała, że o powołaniu mówi się niekiedy językiem zdarzeń i faktów, a tymczasem trzeba ubrać swoje powołanie w słowa o doświadczeniu Boga. Przekonywała, że liczy się dzisiaj indywidualne doświadczenie spotkania Boga żywego. Skoncentrowała się także na analizie elementów, które źle pojęte i niewłaściwie realizowane, mogą generować trudności u osób powołanych. Akcentowała, że powołanie jest zaproszeniem, a nie przymusem. – Jest ono zaproszeniem do czegoś, co nie jest skończone, zaprojektowane do końca – mówiła psycholog religii. Po drugie, jak podkreśliła, Bóg chce od powołanych całego życia, a nie tylko fragmentu. Po trzecie, powołanie to otwarcie na szereg wydarzeń, które są niewiadomą. Pojawił się w tym względzie również aspekt zależności od Boga i zależności od przełożonych osób powołanych. Ks dr. Wojciech Rebeta przekonywał, że będąc zależnym, można kochać bardziej. – Zależność od Boga daje możliwość większej miłości – mówił redaktor książki.
Ewangelia light?
Podczas dyskusji padały sformułowania, że osoby powołane do życia zakonnego i kapłańskiego powinny umieć żyć w opozycji do dominującej kultury. Przekonywano, że osoby powołane nie powinny gościć „Ewangelii light”. Paneliści odnieśli się również do bolesnych i trudnych tematów, jakimi są nadużycia seksualne niektórych osób duchownych wobec osób nieletnich. Redaktor M. Piasecka zwróciła uwagę, że media informują o pewnych wydarzeniach, bo to jest ich zadaniem. Przekonywała, że nie istnieje prosty podział na wiernych i duchownych, gdyż jest znaczna grupa osób, które nie chodzą do kościoła i znają go jedynie z przekazów medialnych. A te nie są w ostatnim czasie zbyt pozytywne. Dlatego tym bardziej potrzeba świadectw tych księży i sióstr zakonnych, którzy są wierni i idą dzień po dniu za Chrystusem. Osoby świeckie nie potrzebują kolegów i koleżanek w osobach duchownych i konsekrowanych, ale przewodników na drodze wiary, niekiedy na drodze życia – podkreślała.
Wydawnictwo "Gaudium"
Licznie zebranych uczestników spotkania powitał ks. dr hab. Jarosław Marczewski, rektor seminarium duchownego w Lublinie. Głos zabrał także ks. dr Marek Szymański, dyrektor wydawnictwa „Gaudium”. Spotkanie prowadził ks. dr Rafał Pastwa, kierownik „Gościa Lubelskiego”. O genezie powstania książki mówił ks. dr Wojciech Rebeta. Publikacja „Za Nim. Świadectwa księży i sióstr zakonnych o swoim powołaniu”, wydana pod patronatem medialnym „Gościa Niedzielnego” dostępna jest do kupienia w księgarni „Gaudium” przy ul. Ogrodowej 12 w Lublinie i w sprzedaży internetowej.