Nowy numer 13/2024 Archiwum

Spotkanie z fotografem powstania warszawskiego

Wówczas młody chłopak z aparatem fotograficznym był świadkiem wyjątkowych chwil. Widział radość z wybuchu powstania, potem śmierć swoich rówieśników i zgliszcza, jakie zostały po pięknej Warszawie. Wiele z tych chwil uchwycił swoim obiektywem.

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło spotkanie z fotografem powstania warszawskiego. Zbigniew Grochowski zaprezentował zdjęcia zrobione w czasie powstania i po jego zakończeniu. Opowiedział młodzieży między innymi o  okolicznościach wykonania tych zdjęć oraz o swoim udziale w powstaniu warszawskim. Zaprezentowany został również film. W wydarzeniu uczestniczył wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.
 
 - Mamy w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim bohatera, który może zaświadczyć o tym, co się działo podczas powstania warszawskiego w Warszawie. Warto korzystać z tej okazji, bo czas płynie nieubłagalnie - mówił wojewoda Czarnek podczas prezentacji. - Coraz mniej jest świadków naocznych powstania warszawskiego, którzy mogą nam przekazać prawdę o  tych wydarzeniach, a fałszuje się coraz mocniej przekaz międzynarodowy o tym, co się działo w Polsce podczas II wojny światowej - dodał.
 
Zbigniew Grochowski urodził się w Lublinie. W czasie II wojny światowej przebywał  w Warszawie. Na tajnych kompletach ukończył gimnazjum i wstąpił do Szarych Szeregów. Brał udział w akcjach małego sabotażu. Fotografował niemieckie obiekty oraz uliczne egzekucje.
 
Pierwszy miesiąc powstania warszawskiego spędził na Starym Mieście przy ulicy Sapieżyńskiej 10 pod przybranym nazwiskiem Stefan Zabłocki. Po upadku Starówki, wraz z ewakuowaną ludnością cywilną, trafił z matką i bratem do obozu przejściowego Dulag 121 w Pruszkowie, a następnie w głąb Rzeszy, na roboty do niemieckiego gospodarstwa rolnego.
 
Po wojnie zamieszkał w rodzinnym Lublinie, gdzie ukończył studia geologiczne na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej i pracował jako pedagog. Na początku lat 50. skierowano go do Legnicy, gdzie kontynuował nauczanie fizyki i matematyki. Mieszka tam do dziś.
 
Pozostaje wiernym propagatorem wiedzy i pamięci o powstaniu warszawskim, poświęcając wiele czasu na spotkania i prelekcje na temat tego wydarzenia. Za działalność społeczną i zawodową otrzymał liczne wyróżnienia i odznaczenia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy