Nowy numer 23/2020 Archiwum

Kościół kapucynów w centrum Lublina jest miejscem, skąd pochodzą błogosławieni

Słynie z nieustającego dyżuru w konfesjonale oraz całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu. Mało kto jednak wie, że z tym miejscem związanych jest aż sześciu błogosławionych.

Świątynia jest dobrze znana mieszkańcom Lublina. Odkąd nieco ponad rok temu odrestaurowano jej elewację, wracając do pierwotnych intensywnych barw, stała się jedną z wizytówek śródmieścia. Nie chodzi jednak o to, by zachwycała pięknem murów, ale by zapraszała do środka ludzi, proponując spotkanie z Panem Bogiem.

Z tym właśnie lubelskim kościołem związanych jest sześciu braci kapucynów wyniesionych na ołtarze.

Kapucyni wyniesieni na ołtarze związani z Lublinem   Kapucyni wyniesieni na ołtarze związani z Lublinem
Portrety w kościele na Krakowskim Przedmieściu
Agnieszka Gieroba /Foto Gość
Najpopularniejszy, bł. Honorat Koźmiński, odbywał tu swoją formację zakonną. Pozostała piątka to męczennicy II wojny światowej, wyniesieni do chwały nieba przez papieża Jana Pawła II.

Są to: bł. Anicet Kopliński, bł. Florian Stępniak, bł. Henryk Krzysztofik, bł. Symforian Ducki i bł. Fidelis Chojnacki. Wszyscy ponieśli śmierć w niemieckich obozach koncentracyjnych. Mimo głodu, wycieńczenia i tortur nieśli pocieszenie współwięźniom. Świadectwa o nich zachowane podkreślają, że każdy przed śmiercią przebaczył oprawcom, a żegnając się z towarzyszami niewoli powtarzali słowa św. Franciszka: „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus. Do widzenia w niebie”. Ich portrety znajdują się na lewej bocznej ścianie prezbiterium kościoła.

Klasztor lubelski jest chronologicznie czwartą fundacją kapucyńską w Polsce. Fundatorem był marszałek wielki litewski, książę Paweł Karol Sanguszko wraz z małżonką Marianną z Lubomirskich, który aktem z 1 listopada 1721 r. zobowiązał się do założenia nowego klasztoru. Zakonnicy przybyli do tej placówki w maju 1724 r. Budowę kościoła i klasztoru według projektu architekta warszawskiego, Karola Baya, prowadzono w latach 1726-1733. Świątynię klasztorną pw. św. apostołów Piotra i Pawła konsekrował 16 sierpnia 1733 r. bp chełmski Jan Feliks Szaniawski.

Więcej o kościele kapucynów z Krakowskiego Przedmieścia w Lublinie w najnowszym "Gościu Lubelskim".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama