Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Dorota Kornas-Biela oraz Adam Biela z papieskimi orderami św. Sylwestra

Małżeństwu profesorów KUL to najwyższe papieskie odznaczenia przyznawane osobom świeckim wręczył abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski.

W minionym roku Dorota Kornas-Biela i Adam Biela otrzymali dyplomy potwierdzające wyróżnienie ich orderem św. Sylwestra. Dziś z rąk metropolity lubelskiego małżonkowie odebrali złote krzyże maltańskie z obrazem św. Sylwestra - papieża. 

Order Świętego Sylwestra ustanowił w 1841 r. papież Grzegorz XVI, ku czci papieża Sylwestra I. Nadawany jest on osobom świeckim za aktywność w dziele apostolskim oraz wybitne osiągnięcia w różnych dziedzinach pracy zawodowej, nauki i sztuki.

Dr hab. Dorota Kornas-Biela, prof. KUL, jest doktorem psychologii i doktorem habilitowanym pedagogiki, kierownikiem Katedry Psychopedagogiki KUL. Specjalizuje się w psychologii prenatalnej i prokreacji, pedagogice prenatalnej oraz pedagogice rodziny i zdrowia.

Prof. Adam Biela jest związany z KUL od ponad 50 lat. W 1970 r. ukończył studia na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej i rozpoczął pracę jako nauczyciel akademicki. Stopień doktora habilitowanego w dziedzinie psychologii eksperymentalnej i przemysłowej uzyskał w 1980, w 1992 zaś - tytuł profesora zwyczajnego. Kierował Katedrą Analizy Decyzyjnej oraz Zakładem Psychologii Przemysłowej, był również dziekanem Wydziału Nauk Społecznych KUL (1993–1998). Jest autorem licznych prac z zakresu psychologii, filozofii i ekonomii, twórcą sozopsychologii (nauka o psychospołecznych uwarunkowaniach oraz konsekwencjach degradacji środowiska naturalnego przez struktury industrialne), autorem teorii zgromadzeń agoralnych, nowej koncepcji informacji oraz nowej metody analizy stanowisk pracy (KLASP).

Prof. Adam Biela aktywnie uczestniczy również w życiu społecznym. Od 1990 r. należy do NSZZ „Solidarność”, był członkiem jej władz uczelnianych na KUL. Był posłem na Sejm III kadencji oraz senatorem V i VI kadencji (1997–2007). 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy