Celem „Aktion Reinhardt” była eksterminacja ludności żydowskiej w Generalnym Gubernatorstwie, a także grabież jej mienia. Operację rozpoczęto od likwidacji lubelskiego getta na Podzamczu.
W nocy z 16 na 17 marca 1942 r. Niemcy przystąpili do realizacji ludobójczego planu pod kryptonimem „Aktion Reinhardt”. 15 marca o godz. 14, w 77. rocznicę tych wydarzeń, Państwowe Muzeum na Majdanku oraz Zakład Kultury i Historii Żydów UMCS w Lublinie zapraszają na wykład poświęcony problematyce zagłady Żydów na Lubelszczyźnie. Odbędzie się on w Dużej Auli Wydziału Humanistycznego UMCS.
Podczas wykładu zatytułowanego „Aktion Reinhardt” - deportacje ludności żydowskiej do niemieckich obozów zagłady w Bełżcu i na Majdanku” Jakub Chmielewski z Działu Naukowego PMM omówi losy Żydów deportowanych z Lubelszczyzny do dwóch obozów zagłady - w Bełżcu i na Majdanku. Ważnym elementem wykładu będzie przedstawienie zagadnień związanych z procesem decyzyjnym dotyczącym ludobójczego planu „Akcji Reinhardt” i likwidacją getta na lubelskim Podzamczu, co rozpoczynało operację. Wiele miejsca poświęci również roli Lublina, gdzie zapadały kluczowe decyzje w odniesieniu do zagłady Żydów w Generalnym Gubernatorstwie.
- Celem „Aktion Reinhardt” była eksterminacja ludności żydowskiej w Generalnym Gubernatorstwie, a także grabież jej mienia. Operację rozpoczęto od likwidacji lubelskiego getta na Podzamczu, którą z czasem objęto kolejne miejscowości. Ofiary deportowano w pierwszych tygodniach realizacji „Aktion Reinhardt” do obozu zagłady w Bełżcu. Pozostałych przy życiu Żydów lubelskich przesiedlono do getta wtórnego na Majdanie Tatarskim, a następnie obozu koncentracyjnego na Majdanku, gdzie większość z nich zginęła - przypomina Jakub Chmielewski.