Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Lublin. Jedyny w swoim rodzaju festiwal paschalny

- Festiwal "Tempus Paschale" odbywa się częściowo przed Wielkim Tygodniem, a częściowo już w okresie zmartwychwstania. To nam pozwala zachować równowagę pomiędzy nastrojem pokuty, żalu, oczekiwania i radości - mówi dr Stefan Münch.

Wychował się przy dwóch lubelskich instytucjach związanych z muzyką i sztuką. W Teatrze im. Osterwy  pracowała jego matka, a przy Filharmonii Lubelskiej - ojciec. Jako jedynak nie zawsze miał z kim zostać w domu, więc niekiedy czekał na rodziców między sceną teatru a estradą filharmonii. - To oczywiste, że w takich warunkach przesiąka się atmosferą miejsc. To zdecydowało pewnie o wyborze kierunku moich studiów i przyszłości - opowiada dr Stefan Münch, dyrektor artystyczny festiwalu „Tempus Paschale”.

25 lat temu pojawił się pomysł, aby zorganizować w Lublinie duży festiwal muzyczny.  - Ówczesna dyrektor Filharmonii Lubelskiej Agnieszka Kreiner zaproponowała mi współpracę. Dołączyła się jeszcze Fundacja Galeria na Prowincji. Były to czasy transformacji, byliśmy młodzi, wydawało się nam to potrzebne. Pierwsze dwa festiwale odbywały się pod nazwą „Muzyka, Zabytki, Plastyka”. Odbywały się one we wrześniu, bo chciano, aby działo się w mieście coś tuż po wakacjach. Ale nastąpiły zmiany na stanowisku dyrektora i w związku z tym wymyśliłem, że stworzę festiwal w innym wymiarze i o innej porze. Przeniosłem go na okres paschalny - opowiada dyrektor Münch. Trzecia edycja festiwalu odbywała się już pod nazwą „Tempus Paschale”.

Czas paschalny wydał się mu bardzo zróżnicowany. Fascynował go okres wielkopostny, czas Wielkiego Tygodnia i radość zmartwychwstania. - Ta radość zmartwychwstania podszyta jest i niepewnością, i lękiem, co potwierdzają Ewangelie. Tak czy inaczej, poszedłem z tym pomysłem do nieżyjącego abp. Józefa Życińskiego, prosząc o patronat i pytając go o sens. Teraz rolę patrona honorowego uprzejmie przyjmuje abp. Stanisław Budzik. Festiwal „Tempus Paschale” odbywa się częściowo przed Wielkim Tygodniem, a częściowo już w okresie zmartwychwstania. To nam pozwala zachować równowagę pomiędzy nastrojem pokuty, żalu, oczekiwania i radości - mówi.

Harmonogram koncertów w ramach „Tempus Paschale”. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

  • 24.03, 18.45 - inauguracja festiwalu. Kościół rektoralny Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie (ul. Narutowicza 6)
  • 31.03, 13.00 - Stabat Mater Dolorosa. Bazylika o. dominikanów w Lublinie
  • 7.04, 18.45 - Płaczcie, Anieli. Kościół rektoralny Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie
  • 13.04, 18.00 - Estrada Młodych. Trybunał Koronny (ul. Rynek 1)
  • 14.04, 18.45 - Salve Regina. Kościół rektoralny Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie
  • 27.04, 18.00 - Od Mozarta do Kilara. Sala koncertowa Szkoły Muzycznej im. T. Szeligowskiego (ul. Narutowicza 32A)
  • 28.04, 18.00 - Szalone Fortepiany. Sala koncertowa Szkoły Muzycznej im. Szeligowskiego
  • 18.05, 19.00 - koncert i gala 25-lecia. Kościół św. Rodziny w Lublinie (al. Jana Pawła II)

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Pro Musica Antiqua. Wśród patronów medialnych jest „Gość Lubelski”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy