Dla wielu z nich skauting stał się nie tylko wielką przygodą, ale i sposobem na mądre życie z wartościami. Młodzi wychowani przez młodych w oparciu o wartości chrześcijańskie uważają, że to jeden ze świetnych pomysłów na dorastanie.
Federacja Skautingu Europejskiego obrała za swoją patronkę Najświętszą Maryją Pannę, a datę zwiastowania przyjęła za święto patronalne swojej organizacji. Dlatego co roku w okolicach 25 marca, kiedy świętujemy zwiastowanie, skauci spotykają się na wspólnej Eucharystii, by modlić się i kształtować w oparciu o wiarę swoje życiowe wybory.
W tym roku skauci z Lubelszczyzny spotkali się w sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy, gdzie Eucharystii przewodniczył bp Mieczysław Cisło. Zwracając się do młodych, mówił o potrzebie zawierzenia Bogu poprzez Maryję, która - jak każda matka - zawsze wstawia się za swoimi dziećmi i spieszy im na ratunek. Przytoczył też historię związaną z Janem Pawłem II i Ali Agcą, który dokonał zamachu na życie papieża. Opowiadał młodym o spotkaniu Ojca Świętego z matką zamachowca, która przyszła przeprosić za syna i prosić, aby papież wstawił się za nim, by zwolniono go z włoskiego więzienia.
- Rzeczywiście, papież to uczynił w 2000 roku jubileuszu chrześcijaństwa. Ten przykład pokazuje, że matka zawsze wstawia się za swoim dzieckiem, nawet gdy pobłądzi czy zrobi straszne rzeczy. Dlatego dobrze, że przychodzicie do Matki i u Jej stóp szukacie wsparcia - mówił bp Mieczysław.
Skauting to ruch wychowawczy dla dzieci i młodzieży w wieku od 8 do 18 lat, prowadzony przez kadrę wychowawczą, którą stanowią młodzi w wieku 18-26 lat i więcej wraz z udziałem dorosłych oraz rodziców, którzy pomagają młodym stworzyć wielki świat młodzieńczej przygody. Opiera się on na pedagogice Baden-Powella. Powstał we Francji, stworzony przez o. Jakuba Sevina, jezuitę.
Ruch jednoczący młodych z różnych krajów Europy, mający te same oznaczenia, prawo, mundury, teksty podstawowe, pedagogikę, czerpie z bogatej tradycji przedwojennego harcerstwa polskiego, reprezentowanego przez takie postacie, jak Stanisław Siedlaczek, ks. Kazimierz Lutosławski, Andrzej Małkowski i inni.
Ruch dostarcza każdemu młodemu człowiekowi możliwości osobistego rozwoju w 5 dziedzinach: zdrowie i sprawność fizyczna, zmysł praktyczny, kształcenie charakteru, zmysł służby, życie religijne.