W zbiorach Państwowego Muzeum na Majdanku znajduje się ponad 300 tys. przedmiotów związanych z KL Lublin. Nie sposób pokazać ich wszystkich na wystawach, więc większość przechowywana jest w muzealnych magazynach.
Muzeum na Majdanku od 30 marca zaprasza na spotkania z cyklu „Niemi świadkowie historii”, podczas których z bliska będzie można obejrzeć obiekty na co dzień niedostępne dla zwiedzających.
Spotkania odbywać się będą w wybraną sobotę miesiąca, a każde z nich będzie miało inny temat przewodni związany z historią niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Składać się będzie z dwóch części - podczas pierwszej, organizowanej w Centrum Obsługi Zwiedzających PMM, prezentowane i omawiane będą eksponaty, a druga obejmie zwiedzanie terenu byłego obozu z przewodnikiem.
Wydarzenie otwierające serię „Niemi świadkowie historii” nosi tytuł „Staliśmy się numerami - strój i oznakowanie oraz warunki egzystencji więźniów Majdanka”.
- W jego trakcie opowiemy, jak wyglądał dzień w obozie na Majdanku, z jakich elementów składał się strój więzienny i co oznaczały kolory tak zwanych winkli. Przypomnimy też, że ludziom osadzonym w obozie koncentracyjnym odbierano nie tylko rzeczy osobiste, ale także tożsamość. Nazwisko zastępowano numerem, a cywilne ubrania pasiakami - tłumaczy Anna Surdacka z Działu Muzealiów PMM.
Spotkanie rozpocznie się w sobotę 30 marca o godzinie 11.00. Udział w nim jest bezpłatny, jednak z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy telefoniczne: 81 710 28 33 lub mailowe: centrum@majdanek.eu. Podczas kolejnych wydarzeń poruszone zostaną takie zagadnienia jak kary i szykany w KL Lublin, czy życie obozowe z perspektywy kobiet.