Nowy numer 03/2020 Archiwum

Stary mnich tyniecki o filozofii. Czy potrzebna jeszcze?

Pod takim tytułem o. Leon Knabit, benedyktyn, wygłosił wykład na zakończenie 61. Tygodnia Filozoficznego na KUL.

Ojciec Leon Knabit, który odwiedził Katolicki Uniwersytet Lubelski i wygłosił wykład dla uczestników Tygodnia Filozoficznego, zaraz na początku zwrócił uwagę, że z samą filozofią w najwyższym jej wymiarze wiele do czynienia w życiu nie miał.

Przywołał jednak kilka postaci znanych w Polsce filozofów, z którymi się przyjaźnił i których bardzo cenił, m.in. ks. Józefa Tischnera oraz ks. abp Józefa Życińskiego. 

Benedyktyński mnich w swoim nieco żartobliwym stylu zwrócił uwagę, że nie da się filozofii oderwać od praktyki życia codziennego. - Filozofia to nie tylko umiłowanie mądrości, ale też umiłowanie prawdy. Jeśli choć trochę odejdzie się od prawdy, to jakby człowiek stał na wulkanie. Przestaje mieć punkt odniesienia - mówił. 

O. Leon przekonywał, że filozofia jest dziś wszczepiona we wszystkie dziedziny życia. - Już przecież nawet maleńkie dzieci pytają: skąd i dlaczego? Pytanie czy jest potrzeba, jest zarazem potwierdzeniem. 

Tyniecki mnich przypomniał także stare porzekadło, że filozofia jest służką teologii. - Żeby choć trochę pojąć niepojęte, od zawsze próbowano do treści objawionych dopasować system filozoficzny - mówił. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama