Nowy numer 44/2020 Archiwum

Po zimowej przerwie rusza sezon w Ogrodzie Botanicznym

W najbliższą niedzielę14 kwietnia o 10.00 rozpoczyna się kolejny sezon turystyczny w Ogrodzie Botanicznym UMCS. Otwarciu, obok inauguracji znaczków turystycznych „Botanika” i Dworku Kościuszków, towarzyszyć będą ciekawe wystawy palm wielkanocnych oraz mszaków i roślin naczyniowych Roztocza.

Koniec zimowej przerwy - i już 14 kwietnia o 12.00 Ogród Botaniczny zaprasza na wernisaż wystawy pt. „Od Kluka do klucza i z powrotem... Artystyczne, naukowe i fotograficzne impresje na temat wybranych gatunków mszaków i roślin naczyniowych Roztocza”. Wystawa autorstwa Roberta Zubla i Adama Rybarczyka powstała dzięki zaangażowaniu i wsparciu Roztoczańskiego Parku Narodowego, gdzie w ubiegłym roku była eksponowana w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym RPN w Zwierzyńcu. Wystawa składa się z 22 tablic prezentujących wybrane gatunki roślin naczyniowych, mchów i wątrobowców występujących m.in. na Roztoczu. Uzupełnia ją cykl oryginalnych grafik (pasteli) stanowiących artystyczną, ale i botaniczną projekcję przedstawionych gatunków roślin.

Punktem wyjścia dla prezentowanych prac są opisy roślin zamieszczone w pochodzącym z końca XVIII wieku trzytomowym dziele ks. Krzysztofa Kluka. Po drugiej stronie autorzy postawili nowoczesne ujęcie i opisy tych samych gatunków oparte o wiedzę naukową zaczerpniętą z opracowań florystycznych i ekologicznych oraz kluczy do oznaczania. Materią łączącą te dwa odległe czasowo „światy” są autorskie grafiki, komentarze i zdjęcia, czyli rozważania estetyczne, filozoficzne, ale też naukowe o prezentowanych gatunkach. Wszystko widziane jest przez pryzmat osobisty autorów: naukowca-botanika i artysty-przyrodnika.

Wstęp na wernisaż jest w cenie biletu do Ogrodu Botanicznego. Wystawę będzie można oglądać do 12 maja br. w terminach otwarcia Dworku, tj. od środy do niedzieli od 10.00 do 18.00.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama