Nowy numer 03/2020 Archiwum

80. urodziny abp. Stanisława Wielgusa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim

Na pamiątkę spotkania arcybiskup senior otrzymał statuetkę przedstawiającą miniaturę pomnika ks. Idziego Radziszewskiego, pierwszego rektora i założyciela KUL.

W rektoracie KUL odbyło się spotkanie z okazji 80. urodzin abp. seniora prof. Stanisława Wielgusa, cenionego wykładowcy historii filozofii, autora kilkuset pozycji naukowych, w tym licznych edycji krytycznych średniowiecznych tekstów naukowych oraz popularnonaukowych, rektora KUL w latach 1989-1998. Uroczystość zgromadziła władze uniwersytetu oraz grono uczniów i przyjaciół abp. Wielgusa.

Prowadzący uroczystość rektor KUL, ks. prof. Antoni Dębiński, zauważył, że niedawny jubileusz 100-lecia uniwersytetu skłaniał do refleksji nad znaczeniem osób, które współtworzyły środowisko akademickie, przywoływania najważniejszych postaci i podejmowanych przez nie inicjatyw. Do takich osób bez wątpienia należy abp Stanisław Wielgus, który przez trzy kadencje pełnił urząd rektora KUL.

- Bardzo się cieszę, że możemy dziś wyrazić nasz szacunek i uznanie dla jubilata, dlatego że przyszło mu pełnić funkcję rektora w czasach niezwykle trudnych, z racji na przemiany społeczno-polityczne i ekonomiczne w Polsce, kiedy także nasz uniwersytet musiał znaleźć swoje miejsce w nowej rzeczywistości, na nowo opisać swoją misję, znaleźć sposoby finansowania - podkreślał rektor Dębiński.

Oprócz podziękowań, w imieniu całej społeczności akademickiej, złożył także jubilatowi życzenia zdrowia, błogosławieństwa Boga i życzliwości ludzi. Na pamiątkę spotkania ks. abp Stanisław Wielgus otrzymał statuetkę przedstawiającą miniaturę pomnika ks. Idziego Radziszewskiego, pierwszego rektora KUL.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama