Nowy numer 3/2021 Archiwum

Lubelska Camerata upamiętni Kazimierza Górskiego

Koncert upamiętniający muzykologa, dyrygenta i niezapomnianego chórmistrza przygotowała lubelska Camerata.

We wtorek 30 kwietnia przypada 10. rocznica śmierci prof. szt. muz. Kazimierza Górskiego, wybitnego, charyzmatycznego dyrygenta, chórmistrza, muzykologa i pedagoga.  Z tej okazji Stowarzyszenie Camerata Lubelska i zespół wokalno instrumentalny Camerata Lubelska pragnie przypomnieć tę wybitną postać poprzez projekt "Kazimierz Górski. Chórmistrz - dyrygent - muzykolog".

Uroczystość odbędzie 27 kwietnia w kościele akademickim KUL. Złożą się na nią:

  •  16.00 - Msza św. w intencji zmarłego dyrygenta
  •  17.00 - referat nt. artysty
  •  17.15 - okolicznościowy koncert w wykonaniu Cameraty Lubelskiej, solistów i zespołu instrumentalnego prezentujący kompozycję dyrygenta i dzieło wokalno-instrumentalne ("Litania do św. Jana Nepomucena" Józefa Zeidlera, XVIII-wiecznego polskiego kompozytora), odnalezione i opracowane z rękopisu przez Kazimierza Górskiego.

Zakończenie projektu stanowić będzie wydanie publikacji zawierającej wybór arii i duetów z 18 dzieł wokalno-instrumentalnych (litanie Józefa Zeidlera i Jana Wańskiego), na podstawie transkrypcji dokonanych przez Kazimierza Górskiego.

Kazimierz Górski, wieloletni profesor i wykładowca Instytutu Muzykologii KUL, także kierownik Zakładu Teorii Muzyki w Instytucie Muzyki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, jest postacią wielce zasłużoną dla polskiej kultury muzycznej i kultury muzycznej Lublina.

Prowadził niezwykle bogatą działalność artystyczną, ponad 35 lat kierując chórami lubelskimi. W roku 1969 reaktywował Chór Akademicki UMCS. Jako dyrygent Chóru Akademickiego KUL (1971-1998) osiągnął bardzo wysoki poziom artystyczny, udokumentowany wieloma nagrodami w konkursach, udziałem w prestiżowych koncertach i festiwalach w wielu krajach świata i licznymi nagraniami.

Wielokrotnie koncertował dla Ojca Świętego Jana Pawła II w Polsce, w Rzymie oraz w Ziemi Świętej. W roku 2001 założył przy Wydziale Artystycznym UMCS zespół wokalno-instrumentalny Camerata Lubelska, z którym realizował własne unikatowe projekty muzyczne. Odnalazł w archiwach wiele nieznanych utworów kompozytorów polskich XVII i XVIII wieku, które następnie opracował i wykonał. Dokonał licznych prawykonań współczesnych kompozycji polskich i zagranicznych. Za wybitne dokonania artystyczne był wielokrotnie nagradzany.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama