Nowy numer 3/2021 Archiwum

Mural na rocznicę muzeum na Majdanku

Od 75 lat Państwowe Muzeum na Majdanku podtrzymuje pamięć o historii niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Lublin i jego ofiarach. W związku z przypadającą w tym roku rocznicą istnienia muzeum organizuje otwarty konkurs na mural.

Mural będzie nawiązywał do wysiłku kilku pokoleń muzealników upamiętniających ludzi boleśnie doświadczonych przez uwięzienie w obozie na Majdanku. W swoim założeniu powinien uwzględniać ważną rolę najstarszej na świecie instytucji pielęgnującej pamięć o ofiarach II wojny światowej, jaką jest Państwowe Muzeum na Majdanku, a także odwoływać się do miejsca pamięci znajdującego się pod jego opieką.

Wybrana lokalizacja muralu u zbiegu ulic Droga Męczenników Majdanka i Wolskiej w Lublinie jest symboliczna. Kilkaset metrów dalej rozpoczynała się droga ludzi pędzonych z rampy kolejowej do obozu. Miejsce to odwołuje się do tragicznych losów więźniów Majdanka, ale również do bolesnej historii miasta z czasu okupacji niemieckiej, o której dziś przypomina muzeum.

Konkurs na mural ma charakter ogólnopolski. Mogą się do niego zgłaszać osoby pełnoletnie, którym bliska jest ta forma artystyczna. Autor zwycięskiego projektu zostanie zaproszony do realizacji muralu oraz otrzyma nagrodę w wysokości 5000 zł. Prace można zgłaszać do 17 czerwca br., a wyniki konkursu zostaną ogłoszone do 5 lipca.

Więcej informacji w regulaminie na stronie internetowej: www.majdanek.eu

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama