GN 2/2021 Archiwum

Chleb wolnościowy - komiks o więźniach Majdanka

W swoje 75-lecie Państwowe Muzeum na Majdanku wydało komiks oparty na relacjach byłych więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady.

Stworzył go artysta Paweł Piechnik, który w komiksie "Chleb wolnościowy" zestawił zbiór graficznych opowieści o losach jedenastu więźniów Konzentrationslager Lublin.

Tytuł wydawnictwa nawiązuje do sformułowania używanego przez osadzonych w obozach koncentracyjnych w czasie II wojny światowej. Oznaczało ono chleb wypiekany poza obozem i jednoznacznie kojarzyło się z tęsknotą za domem. Chleb wolnościowy był i jest dzisiaj wartością, która wskazuje na różne postawy ludzkie, przedstawione w trzech częściach komiksu: o głodzie, o śmierci, o wolności. Z przytoczonych relacji wyłania się obraz tego, co łączyło współwięźniów i dawało siłę do codziennej walki o życie - szeroko pojętej nadziei wolności.

Tym, co wyróżnia komiks spośród innych podobnych publikacji, jest połączenie walorów artystycznych z warstwą edukacyjną, która przybliża dzieje autentycznego miejsca pamięci. Komiksowi towarzyszą: krótkie posłowie historyczne, słownik terminów i biogramy więźniów, których historie stały się kanwą narracji.

Paweł Piechnik - ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej, studiował również na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Od 2005 r. zajmuje się zawodowo komiksem, ilustracją, współtworzy filmy animowane, filmy do gier komputerowych oraz maluje murale. W 2012 r. zdobył m.in. grand prix za pracę Link na 23. Międzynarodowym konkursie na krótką formę komiksową na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama