Nowy numer 3/2021 Archiwum

Prezentujemy tekst pieśni synodalnej

Pieśń III Synodu Archidiecezji Lubelskiej będzie wykonywana ma melodię popularnej pieśni eucharystycznej "Panie, dobry jak chleb", która powstała w 1987 r. z okazji II Krajowego Kongresu Eucharystycznego.

Pieśń synodalna będzie nam towarzyszyła podczas przygotowania do synodu, jak również później, podczas uroczystych liturgii oraz sesji plenarnych. Papież Jan Paweł II mocno podkreślał, że modlitwa jest sekretem sukcesu synodalnego. Pieśń jest więc modlitwą do Ducha Świętego, aby odnowił oblicze Kościoła, także tego diecezjalnego, jak również ożywił wiarę żyjących tu ludzi. Takie jest główne zadanie, jakie stawiamy sobie na początku drogi synodalnej - mówi ks. dr Adam Jaszcz, sekretarz synodu i rzecznik archidiecezji lubelskiej.

Jak podkreśla ks. Jaszcz, pieśń akcentuje prawdę, że zostaliśmy powołani, aby iść wspólną drogą. - Mamy tę samą wiarę, te same sakramenty i jeden Kościół. Papież Franciszek zachęcał katolików w Bułgarii, aby pośród sprzeczności i trudności stawali się Kościołem stale rodzącym dzieci, nastawiając jedno ucho ku Ewangelii, a drugie ku sercu ludu Bożego. Myślę, że te słowa mogą być pięknym wyjaśnieniem tego, o co chodzi w synodzie diecezjalnym. Słowa pieśni synodalnej są oczywistym nawiązaniem do pamiętnej homilii Jana Pawła II z placu Zwycięstwa z 1979 r. Wtedy ta modlitwa poskutkowała. Duch Święty dał ludziom potężny impuls do odnowy duchowej. Sprawił, że zatęsknili za prawdziwą wolnością, która ma swoje źródło w Bogu. Ufamy, że tak się też stanie w naszej archidiecezji - wyjaśnia sekretarz synodu.

Pieśń III Synodu Archidiecezji Lubelskiej będzie wykonywana ma melodię popularnej pieśni eucharystycznej „Panie, dobry jak chleb”, która powstała w 1987 r. z okazji II Krajowego Kongresu Eucharystycznego. - Muzykę napisał ks. Wiesław Kądziela. Otrzymaliśmy jego zgodę na wykorzystanie melodii przy wykonywaniu naszej pieśni - podkreśla ks. Jaszcz.
 

Duchu Święty, twa moc
Niechaj odnowi oblicze Kościoła,
Bo tyś do wiary swój lud powołał
I w swej miłości zachował.

Ojciec nas wezwał, by iść wspólną drogą
Syn nas odnowił przez swe zmartwychwstanie.
Idźmy więc razem i przynieśmy owoc,
W każdym z nas słowo niech się ciałem stanie.

Duchu Święty, twa moc
Niechaj odnowi oblicze Kościoła,
Bo tyś do wiary swój lud powołał
I w swej miłości zachował.

Jednego serca i jednego ducha
Budujmy świętą komunię Kościoła,
Niech jego Matka próśb naszych wysłucha
I tam prowadzi, gdzie nas Jezus woła.

Duchu Święty, twa moc
Niechaj odnowi oblicze Kościoła,
Bo tyś do wiary swój lud powołał
I w swej miłości zachował.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama