GN 2/2021 Archiwum

Stanisław Moniuszko i muzyka rosyjska w Trybunale Koronnym

Wydarzenie muzyczne zaplanowano na sobotę 11 maja o godz. 18. Wstęp na koncert jest wolny. Utwory wokalne wykonana Natalia Skipor, przy fortepianie towarzyszył jej będzie Kamil Turczyn.

Muzykę Moniuszki z literaturą muzyczną Rosji XIX w. łączy przede wszystkim liryzm i kształtowanie melodii w oparciu o idiom muzyki słowiańskiej. W obu krajach w końcu muzyka stała się wówczas narzędziem do manifestacji swojej tradycji. Ze względu na wspólny mianownik estetyczny tak Moniuszko, jak i twórcy rosyjscy komponowali dzieła odnajdujące swoje miejsce w poczuciu wrażliwości społecznej ówczesnej Europy. I choć Moniuszce mimo szczerych chęci nie udało się osiągnąć międzynarodowej kariery, to przyczyn takiego stanu rzeczy doszukiwać należy się raczej w panoramie trudnych procesów społeczno-politycznych. Inaczej potoczyło się życie choćby Piotra Czajkowskiego, który takiej kariery się doczekał - wyjaśniają organizatorzy.

W ramach koncertu 11 maja o godz. 18. w Trybunale Koronnym na Starym Mieście w Lublinie zaprezentowane zostaną m.in. pieśni Moniuszki wiążące go z tradycją kresową. Z kolei wśród miniatur Czajkowskiego publiczność odnajdzie romantyczne uwielbienie natury. Zwieńczeniem programu staną się fragmenty oper. Nie zabraknie także akcentu rosyjskiej opery narodowej w postaci fragmentów z opery „Borys Godunow” Musorgskiego - czytamy w zaproszeniu.

- Utwory wokalne wykona mezzosopranistka - Natalia Skipor. Przy fortepianie towarzyszył jej będzie oraz solowo zagra Kamil Turczyn. Słowo wiążące wygłosi Andrzej Wojtaszek - informuje Karol Furtak, sekretarz Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków Oddział Lubelski.

Wydarzenie muzyczne „Stanisław Moniuszko i muzyka rosyjska” odbędzie się w Trybunale Koronnym 11 maja o godz. 18. Wstęp jest wolny. Projekt realizowany jest dzięki wsparciu miasta Lublin. Wśród patronów medialnych jest „Gość Lubelski”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama