Nowy numer 21/2020 Archiwum

Stanisław Moniuszko i muzyka rosyjska w Trybunale Koronnym

Wydarzenie muzyczne zaplanowano na sobotę 11 maja o godz. 18. Wstęp na koncert jest wolny. Utwory wokalne wykonana Natalia Skipor, przy fortepianie towarzyszył jej będzie Kamil Turczyn.

Muzykę Moniuszki z literaturą muzyczną Rosji XIX w. łączy przede wszystkim liryzm i kształtowanie melodii w oparciu o idiom muzyki słowiańskiej. W obu krajach w końcu muzyka stała się wówczas narzędziem do manifestacji swojej tradycji. Ze względu na wspólny mianownik estetyczny tak Moniuszko, jak i twórcy rosyjscy komponowali dzieła odnajdujące swoje miejsce w poczuciu wrażliwości społecznej ówczesnej Europy. I choć Moniuszce mimo szczerych chęci nie udało się osiągnąć międzynarodowej kariery, to przyczyn takiego stanu rzeczy doszukiwać należy się raczej w panoramie trudnych procesów społeczno-politycznych. Inaczej potoczyło się życie choćby Piotra Czajkowskiego, który takiej kariery się doczekał - wyjaśniają organizatorzy.

W ramach koncertu 11 maja o godz. 18. w Trybunale Koronnym na Starym Mieście w Lublinie zaprezentowane zostaną m.in. pieśni Moniuszki wiążące go z tradycją kresową. Z kolei wśród miniatur Czajkowskiego publiczność odnajdzie romantyczne uwielbienie natury. Zwieńczeniem programu staną się fragmenty oper. Nie zabraknie także akcentu rosyjskiej opery narodowej w postaci fragmentów z opery „Borys Godunow” Musorgskiego - czytamy w zaproszeniu.

- Utwory wokalne wykona mezzosopranistka - Natalia Skipor. Przy fortepianie towarzyszył jej będzie oraz solowo zagra Kamil Turczyn. Słowo wiążące wygłosi Andrzej Wojtaszek - informuje Karol Furtak, sekretarz Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków Oddział Lubelski.

Wydarzenie muzyczne „Stanisław Moniuszko i muzyka rosyjska” odbędzie się w Trybunale Koronnym 11 maja o godz. 18. Wstęp jest wolny. Projekt realizowany jest dzięki wsparciu miasta Lublin. Wśród patronów medialnych jest „Gość Lubelski”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama