Nowy numer 3/2021 Archiwum

XIII Noc Kultury w Lublinie. W centrum ulica Olejna

Znamy szczegóły tegorocznej Nocy Kultury, przypadającej w tym roku 1 i 2 czerwca. Odbędzie się ona pod hasłem "MiastOpowieść".

Od jakiegoś czasu organizatorzy Nocy Kultury przywracają zapomniane lubelskie ulice do atrakcyjności. Głównym bohaterem Nocy Kultury będzie tym razem ulica Olejna.

- Przywracamy te ulice na mentalne mapy miasta mieszkańców - mówi Joanna Wawiórka Kamieniecka dyrektor Nocy Kultury -  Nie wykonujemy tam żadnych radykalnych działań, ani wielkich inwestycji, ale sprawiamy, że tego wieczora ludzie, którzy nie chodzą tam na co dzień, postanawiają przyjrzeć się tym miejscom i przekonać się, że można je odczarować, i że potrafią być piękne.

Wawiórka Kamieniecka podkreśla, że na bohaterów Nocy Kultury wybierane są uliczki, które znajdują się w centrum miasta. - Ulica Olejna nie jest ulicą spacerową - stwierdza. - Dlatego w tym roku snując "MiastOpowieść" chcemy przygotować tam świat książek, liter, maszyn do pisania.

Jak zapowiadają organizatorzy już na samym wejściu do ulicy Olejnej oparta o kamienice będzie stała olbrzymia ponad trzy metrowa księga, nad głowami przechodniów będą wisieć litery - lampiony z trzech alfabetów: łacińskiego, cyrylicy i hebrajskiego, autorstwa Jarosława Koziary. Na skwerze będą czekać biurka z maszynami do pisania. Tam też będzie wystawiona Księga Życzeń Nocy Kultury. - To tylko przedsmak serii niespodzianek, którą przygotowaliśmy - zapewnia dyrektor Nocy Kultury. 

Na festiwal co roku składa się kilkaset wydarzeń kulturalnych m.in. wystawy sztuki, instalacje artystyczne, spektakle teatralne, kino i sztuka w przestrzeni miejskiej. Do późna otwarte będą galerie, teatry i muzea. 

W ramach obchodów 450 -lecia podpisania Unii Lubelskiej, czeka nas spotkanie ze specjalnie na tę okazję zaproszonymi artystami z Wilna. Muzyka, jak zapowiadają organizatorzy, będzie podczas tej Nocy Kultury naprawdę wyjątkowa. Koncertów będzie można posłuchać m.in. na dachu VIVO!, na scenie balkonu Pałacu Lubomirskich, balkonu Trybunału Koronnego oraz wirydarzu oo. Dominikanów. 

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama