Nowy numer 2/2021 Archiwum

Na ścianie o niczym nie myślę

Aleksandra Rudzińska, mistrzyni świata we wspinaniu na czas, mówi o sporcie, który wkrótce dołączy do dyscyplin olimpijskich, oraz o tym, że najważniejsza w nim jest głowa.

Justyna Jarosińska: Ile masz medali na swoim koncie?

Aleksandra Rudzińska: Trudno powiedzieć. Nigdy ich nie liczyłam. Z tych najważniejszych dla mnie startów mam cztery złote, cztery srebrne i trzy brązowe. Najważniejsze jest oczywiście złoto z zeszłorocznych mistrzostw świata z Innsbrucka. To taki symboliczny medal, bo zdobycie go zajęło mi 11 lat treningów, biorąc pod uwagę fakt, że pierwszy start na mistrzostwach seniorskich miałam w 2012 roku.

Co się działo przez ostatnie siedem lat?

To był okres wzlotów i upadków. W sezonie 2017 byłam w ogóle wyłączona z rywalizacji. Czułam zmęczenie. Od 2009 roku startowałam w zawodach międzynarodowych, zdecydowanie potrzebowałam przerwy, bo straciłam świeżość we współzawodnictwie. Uważam, że dobrze mi to zrobiło. Do rywalizacji wróciłam w 2018 roku w Chamonix. Teraz selekcjonuję starty. Związane jest to z pracą zawodową, bo nie mogę sobie pozwolić, żeby tak często wyjeżdżać na 3−4 tygodnie. Ale jestem też coraz starsza i regeneracja jest coraz trudniejsza. Od 2018 roku, od czerwca, mam za sobą sześć startów. We wszystkich byłam w finale, zdobyłam pięć złotych medali i jeden srebrny.

W przyszłym roku wspinaczka sportowa zadebiutuje na olimpiadzie…

Tak, w związku z tym w tym sezonie pojawiło się wielu startujących. Zazwyczaj miałam ok. 60 konkurentek. Teraz jest nas blisko 100. Jesteśmy w okresie kwalifikacji olimpijskich. Mój sport zadebiutuje na igrzyskach, ale w formacie łączonym. Na wspinanie będą składały się trzy konkurencje: czasówki, prowadzenia i buldering. To będzie taki trójbój wspinaczkowy. Wszyscy zawodnicy będą brali udział we wszystkich konkurencjach. To jest trudne, bo przez wiele lat byliśmy nastawieni tylko na specjalizacje. Ze wspinacza wyspecjalizowanego każdy musi się teraz zmienić we wspinacza wszechstronnego.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama