GN 2/2021 Archiwum

W centrum ulica Olejna

Znamy szczegóły Nocy Kultury przypadającej w tym roku 1 i 2 czerwca. Odbędzie się ona pod hasłem „MiastOpowieść”.

Już od jakiegoś czasu organizatorzy Nocy Kultury przywracają atrakcyjność zapomnianym lubelskim ulicom. Głównym bohaterem wydarzenia będzie tym razem ul. Olejna. − Przywracamy te ulice na mentalne mapy mieszkańców miasta − mówi Joanna Wawiórka-Kamieniecka, dyrektor Nocy Kultury. − Nie wykonujemy tam żadnych radykalnych działań ani wielkich inwestycji, ale sprawiamy, że tego wieczora ludzie, którzy nie chodzą tam na co dzień, postanawiają przyjrzeć się tym miejscom i przekonać się, że można je odczarować, że potrafią być piękne.

Dyrektor podkreśla, że na bohaterów Nocy Kultury wybierane są uliczki, które znajdują się w centrum miasta. − Olejna nie jest ulicą spacerową − mówi. − Dlatego w tym roku, snując „MiastOpowieść”, chcemy przygotować tam świat książek, liter, maszyn do pisania. Jak zapowiadają organizatorzy, już na samym wejściu do ulicy Olejnej będzie stała, oparta o kamienice, olbrzymia – ponadtrzymetrowa – księga, a nad głowami przechodniów będą wisieć litery − lampiony z trzech alfabetów: łacińskiego, cyrylicy i hebrajskiego, autorstwa Jarosława Koziary. Na skwerze będą czekać biurka z maszynami do pisania. Tam też będzie wystawiona Księga Życzeń Nocy Kultury. − To tylko przedsmak serii niespodzianek, którą przygotowaliśmy − zapewnia dyrektor imprezy.

Na festiwal co roku składa się kilkaset wydarzeń kulturalnych, m.in. wystawy sztuki, instalacje artystyczne, spektakle teatralne, kino i sztuka w przestrzeni miejskiej. Do późna otwarte będą galerie, teatry i muzea.

W ramach obchodów 450. rocznicy podpisania unii lubelskiej czeka nas spotkanie ze specjalnie na tę okazję zaproszonymi artystami z Wilna. Muzyka, jak zapowiadają organizatorzy, będzie podczas tej Nocy Kultury naprawdę wyjątkowa. Koncertów będzie można posłuchać m.in. na dachu VIVO!, na scenie balkonu Pałacu Lubomirskich, balkonu Trybunału Koronnego oraz wirydarzu oo. dominikanów. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama