GN 2/2021 Archiwum

Prof. Alvin Plantinga doktorem honoris causa KUL

To jeden z najznamienitszych filozofów naszych czasów, ceniony na całym świecie naukowiec. Katolicki Uniwersytet Lubelski nadał mu tytuł doktora honoris causa. W imieniu uczonego wyróżnienie odebrała córka z mężem.

Laudację wygłosił ks. prof. Andrzej Bronk SVD, podkreślając zasługi i osiągnięcia profesora Plantingi.

- Przyznając ten tytuł, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II pragnie wyrazić szacunek i uznanie dla działalności naukowej Profesora Alvina Plantingi, wybitnego filozofa religii i apologety chrześcijaństwa, którego prace przyczyniły się do powrotu problematyki teizmu i religijnie zorientowanej filozofii ugruntowanej w metafizyce i epistemologii do głównego nurtu filozofii analitycznej i doprowadziły do bezprecedensowego rozwoju współczesnej, analitycznej filozofii chrześcijańskiej - mówił rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński, cytując uchwałę Senatu KUL.

- Wyróżnikiem jego sposobu filozofowania jest to, co charakteryzowało największych filozofów przeszłości: wyjątkowa umiejętność dostrzeżenia, wyartykułowania i zamknięcia w postaci argumentu takich związków między ideami, które dla pozostałych są niewidoczne lub dostrzegalne jedynie w zarysie - podkreślił w recenzji prof. Piotr Gutowski:

Córka uczonego, Jane Plantinga Pauw z mężem, odebrała wyróżnienie w imieniu ojca.   Córka uczonego, Jane Plantinga Pauw z mężem, odebrała wyróżnienie w imieniu ojca.
Agnieszka Gieroba /Foto Gość

W imieniu laureata wyróżnienie odebrała córka, pani pastor Jane Plantinga Pauw.

Alvin Plantinga urodził się 15 listopada 1932 r. w Ann Arbor, w stanie Michigan. Jest amerykańskim filozofem analitycznym, emerytowanym profesorem filozofii na katolickim uniwersytecie w Notre Dame, a także uczelni protestanckiej - Calvin College w Grand Rapids w stanie Michigan. To jeden z najsłynniejszych współczesnych zwolenników molinizmu. Plantingę powszechnie uznaje się za najważniejszego współczesnego chrześcijańskiego filozofa analitycznego należącego do tradycji protestanckiej.

W 1954 r. A. Plantinga uzyskał stopień B.A. z filozofii w Calvin College; w 1955 M.A. z filozofii na University of Michigan, doktorat zaś obronił w r. 1958 na Yale University. Pierwsze stanowisko profesorskie otrzymał w Calvin College w 1964 r., gdzie pozostawał do r. 1982. Od 1982 r. na stanowisku John A. O’Brien Professor of Philosophy na University of Notre Dame. Od 2011 r. także na stanowisku profesorskim The William Harry Jellema Chair in Christian Philosophy w Calvin College. Był wizytującym profesorem, a także prowadził wykłady gościnne na wielu uczelniach w USA, Europie i Kanadzie. Posiada doktoraty honorowe siedmiu uniwersytetów amerykańskich i europejskich.

Osobie oraz myśli prof. Alvina Plantingi zostanie poświęcona dyskusja panelowa podczas XI Polskiego Zjazdu Filozoficznego, który odbędzie się od 9 do 14 września 2019 r. na KUL.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama