Nowy numer 23/2020 Archiwum

Wikary z przechodniem nie dopuścili do pożaru bazyliki Narodzenia NMP w Chełmie

W nocy na rusztowaniu remontowanej bazyliki NMP na „Górce” w Chełmie pojawił się ogień. Gdyby nie przechodzący młody człowiek i wikariusz, doszłoby do tragedii.

Ogień pojawił się we wtorek w nocy, tuż przed 23. Do jego pojawienia się doszło z winy ekipy remontującej zabytkowy kościół. Od nagrzanego reflektora oświetlającego bazylikę nocą doszło do zapalenia się materiału papierowego i pojemników z plastiku, a wkrótce płomienie pojawiły się na rusztowaniu okalającym bazylikę.

Wikary z przechodniem nie dopuścili do pożaru bazyliki Narodzenia NMP w Chełmie

-  W nocy o 22.50 zauważono ogień na rusztowaniu. Przyczyną była jedna z lamp oświetlających elewację bazyliki. Ogień zauważył młody człowiek, który przechodził obok bazyliki. Szybko nas zawiadomił. Potem był telefon zawiadamiający straż pożarną. Ten mężczyzna wraz z księdzem Janem Tadyniewiczem wdrapał się na rusztowanie i wspólnie usunęli największe zagrożenie. Gdy przyjechała straż - użyła gaśnic, nie trzeba było stosować nawet wody. Choć niektóre media piszą o płonącym dachu, nic poważnego się nie stało. Wierzymy, że Matka Boża nie pozwoliła na to, by doszło do nieszczęścia - mówi ks. kan. Andrzej Sternik, proboszcz parafii Narodzenia NMP w Chełmie.

Bazylika Narodzenia NMP jest od wielu miesięcy poddawana pracom remontowym i konserwatorskim.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • gość
  29.05.2019 17:00
  Brawo młody przechodzień oraz ks. Wikary !!!
  doceń 5
 • DREM0R
  29.05.2019 17:23
  DREM0R
  Patrząc w kontekście felietonu redaktora Jacka Dziedziny "Co my z tego ROZUMIEMY" trzeba by było uznać, że wikary z przechodniem przeszkodzili Bogu w przekazaniu nam jakiejś informacji, jak to ponoć było w przypadku pożaru Notre Dame.

  Ja pozostanę mimo wszystko na stanowisku, że wikary z przechodniem zachowali się prawidłowo i nie dopuścili do tragedii i nie będę na siłę próbował dopisywać do tego jakiejś ezoteryki.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama