Nowy numer 32/2020 Archiwum

Przekaz na cały świat

To największe wydarzenie sportowe w historii Lublina. Na miejskim stadionie trwa rywalizacja drużyn w ramach Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej do lat 20.

To właśnie na tym turnieju przed laty dostrzeżono potencjał Messiego, Pogby czy Salaha – choć nie od razu. Tym razem o tytuł mistrza świata w piłce nożnej U-20 w ramach turnieju rozgrywanego w Polsce walczy 20 drużyn. Na 52 zaplanowane mecze aż 9 przewidziano w Lublinie. Na Arenie Lublin kibice i miłośnicy futbolu mogli oglądać eliminacje grupowe i dwa ćwierćfinały. Przed nimi jeszcze spotkanie półfinałowe, które zostanie rozegrane na obiekcie przy ul. Stadionowej 11 czerwca. Obok Lublina miastami goszczącymi młodych piłkarzy są: Bielsko-Biała, Tychy, Łódź, Bydgoszcz i Gdynia.

Będą wirtuozami

Mieszkańcy miasta i regionu, a także goście z kraju i zagranicy mogli już zobaczyć na Arenie Lublin wiele drużyn złożonych z wybitnych młodych zawodników. Z pewnością mogły podobać się mecze Senegalu z Kolumbią czy Hondurasu z Urugwajem. Nawet odstająca poziomem od pozostałych drużyna Thaiti była gorąco oklaskiwana przez lubelską widownię, za co po każdym spotkaniu potrafiła się odwdzięczyć. Oczywiście na każdym meczu spodziewano się frekwencji kibiców zbliżonej do tej z meczu Senegal–Kolumbia, ale nie zawsze się to udawało. Na pierwszym spotkaniu w ramach mistrzostw świata U-20 na trybunach zasiadło tylko nieco powyżej 4 tys. miłośników piłki nożnej. Być może zawiodły promocja i reklama, bo wielu ludzi było zaskoczonych faktem, że bilety na poszczególne spotkania nadal są dostępne w sprzedaży internetowej.

Kultura kibicowania

Na Arenie Lublin, od czasu jej udostępnienia, można było obejrzeć kilka meczów w ramach mistrzostw Europy do lat 21, mecze towarzyskie AS Monaco i Szachtara Donieck, Górnika Łęczna, gdy ten grał w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce. Arena Lublin jest też stadionem, na którym odbywają się domowe spotkania trzecioligowego Motoru Lublin, który od kilku lat bezskutecznie stara się o awans. Dlatego należy docenić sukces, jakim są mecze w ramach małego mundialu na lubelskim obiekcie. To duża promocja miasta, ale też szansa na dalszą współpracę z FIFA, która „przejęła” stadion na czas turnieju i z pewnością zwraca uwagę na wiele szczegółów. Ale Lublin niejednokrotnie zdał egzamin podczas dużych imprez.

– To niezwykłe doświadczenie oglądać piłkarzy z całego świata. Zabrałem na mecz swojego syna, który jest przeszczęśliwy. A poza tym atmosfera mistrzostw jest inna niż na meczach ligowych, co sprawia, że można przyjść i spędzić czas w klimacie rodzinnym – mówi Dariusz z Lubartowa. Z kolei Piotr i Justyna z Lublina zwracają uwagę na przystępną cenę biletów. – Dziwi nas, że widać puste trybuny, bo bilety są tanie. Korzystamy z tego. Może nie ma u nas jeszcze kultury kibicowania i zabawy albo wręcz niektórzy nie zrozumieli, jakiego kalibru jest to impreza – wyjaśniają.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama