Nowy numer 32/2020 Archiwum

Majówka z Prusem

Dla wielu ludzi związki pisarza z Nałęczowem są zaskoczeniem. Dopiero po przyjeździe do uzdrowiska spotykają jego postać na ławeczce przed pałacem.

Już 19. raz odbyła się w Nałęczowie specjalna majówka, której głównym bohaterem był Bolesław Prus. − Chcemy przypomnieć tę postać, ożywić ją, pokazać, jaki wpływ miała na naszą małą społeczność i jak Nałęczów odcisnął się na życiu pisarza – mówią organizatorzy.

Aleksander Głowacki, bo tak naprawdę nazywał się pisarz, przyjechał tu na kurację. Przyjazd nie był planowany. Miał się wybrać do Zakopanego, jednak jego specyficzna dolegliwość dokuczała coraz bardziej. Agorafobia, czyli lęk przestrzeni, dopadała go w różnych miejscach. Czasem, widząc przed sobą pusty plac, który miał przejść, panikował.

Gdy po raz pierwszy przybył do Nałęczowa, miał 35 lat. Aż dziwne, że nie znał tego miejsca wcześniej, skoro wiele lat swej młodości spędził w Lublinie i pobliskich Puławach, gdzie był wychowywany przez babkę i ciotkę. W 1872 r. miał za sobą publikację pierwszych artykułów. Wydawał nowele i powieści drukowane w odcinkach na łamach prasy. Zyskał grono wiernych czytelników i stał się popularny. Do Nałęczowa przyjeżdżał już jako znany autor. Leczył się tu i pisał. Stąd wysyłał felietony, fragmenty powieści i obfitą korespondencję. Chyba że... ogarniała go niemoc twórcza.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama