Gość Gliwicki 04/2020 Archiwum

Pisać sobą - po marginesach

Wolę, gdy jest pusto. Cicho. Gdy podstawą szczęścia jest to, że cały należę do siebie. Przestrzenie "poza" świetnie służą włóczeniu się. Nie trzeba zwiedzać, nie ma dyktatu "ważne-nieważne".

Lubię być poza. Lubię być poza także w sensie geograficznym. Jeśli gdzieś coś ma jakieś centrum, to raczej wolę być dalej niż bliżej. Wolę, gdy jest pusto. Cicho. Gdy podstawą szczęścia jest to, że cały należę do siebie. Przestrzenie „poza” świetnie służą włóczeniu się. Nie trzeba zwiedzać, nie ma dyktatu „ważne–nieważne”. Liczy się to, gdzie oczy poniosą.

Dlatego „mój Lublin” to niekoniecznie Stare Miasto, okolice Racławickich, gwarne blokowiska. Zaczynam być bardziej sobą, bardziej u siebie, gdy mijam Narcyzową, Palmową, Torową. Trzeba się oswoić z nudą krajobrazu, z pustką, wtedy dopiero zaczyna się dziać. Dostrzega się drobiazgi, docenia się detale. W taką drogę można iść bez niczego, można wziąć termos i kanapkę (gdy chłód) lub wybrać książkę z półki i wybrać dla niej dobre miejsce. Dla niej i dla siebie, pod drzewem, w zupełnej ciszy.

Swoboda wędrowania sprzyja swobodzie myślenia. Nie wiem, jak Państwo, ale ja lubię, gdy myśli rozsypują się jak bierki, a potem, powoli, układa się je w nowy porządek. Można też odłożyć myślenie na później i być w przestrzeni wszelkimi zmysłami. Wwiercić się w świat, zapachem, dotykiem, licznymi dźwiękami dochodzącymi z dala.

Dobrze jest potem wrócić tym wszystkim się podzielić. Opowiedzieć o własnej radości. Pokazać zdjęcia, na których udało się uchwycić koniec ogona bażanta lub kolejny „jedyny taki” zachód słońca. Dlatego na początku powinienem użyć czasownika w formie niedokonanej: bo ja lubię bywać, jeśli tylko wiem, że mam gdzie wracać i mam dla kogo pisać po marginesach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
  • malgocha
    06.06.2019 10:07
    Mam podobnie. Dlatego podróżuję po Portugalii raczej wiejskiej niż turystycznej :-D
    doceń 2
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama