Nowy numer 32/2020 Archiwum

Pueri Cantores Lublinenses gospodarzem wielkiego kongresu

Z okazji 450. rocznicy zawarcia unii lubelskiej w Lublinie odbędzie się wyjątkowe spotkanie pod hasłem: „Ut unum sint”.

Przed nami kongres, którego organizatorami są Polska Federacja Pueri Cantores oraz  archidiecezja lubelska. Wydarzenie odbywać się będzie od 4 do 7 lipca.

Wezmą w nim udział chóry dziecięce  międzynarodowej Federacji Pueri Cantores, m.in. z Litwy, Łotwy, Ukrainy, Węgier oraz chóry Polskiej Federacji Pueri Cantores. Łącznie w wydarzeniu planuje wziąć udział 900 osób.

Rok temu w siedzibie Kurii Metropolitalnej w Lublinie podpisany został list intencyjny o współpracy archidiecezji lubelskiej, województwa lubelskiego i miasta Lublin przy organizacji tego wydarzenia. − Kongres Polskiej Federacji Pueri Cantores uświetni wyjątkowy jubileusz, jakim jest 450. rocznica zawarcia unii lubelskiej − podkreślał abp Stanisław Budzik.

Natomiast prezydent Krzysztof Żuk zwrócił uwagę, że unia lubelska jest symbolem budowania wspólnoty europejskiej i wspólnoty wartości. − Obecność młodych ludzi w Lublinie wprost nawiązuje do tego. Cieszymy się, bo to znakomita promocja naszego miasta, ale też potwierdzenie, że Lublin może odgrywać jako metropolia istotną rolę w Europie Środkowowschodniej − mówił.

Kongres odbywa się w Polsce co dwa lata. – To spotkanie dziecięcych chórów chłopięcych i dziewczęcych, którego ideą jest modlitwa o pokój – informuje ks. Attila Honti, twórca i dyrygent lubelskiego chóru Pueri Cantores Lublinenses. – Jego hasło brzmi w tym roku „Ut unum sint”, czyli „Aby wszyscy stanowili jedno”.

Do Lublina przyjedzie 26 chórów. – Mamy przygotowany szczegółowy program tego wydarzenia, ale zadbaliśmy także o atrakcje dla chórzystów – informuje ks. Attila.

Uczestnicy tego wyjątkowego spotkania zakwaterowani zostaną w akademikach KUL. W programie ich spotkania jest m.in. przemarsz całej grupy z pl. Litewskiego na pl. Zamkowy, wspólna modlitwa o pokój w archikatedrze lubelskiej, 6 lipca koncert galowy w kościele św. Rodziny, a 7 lipca finał spotkania w sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama