Nowy numer 32/2020 Archiwum

Milion odszkodowania dla kobiety urodzonej w więzieniu na zamku w Lublinie

Sąd Okręgowy w Lublinie przyznał córce żołnierzy wyklętych Magdalenie Zarzyckiej-Redwan 1 mln zł zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Jak podał portal Onet.pl, kobieta urodzona na zamku w Lublinie w 1949 roku otrzyma 1 mln zł odszkodowania. Tak zdecydował lubelski Sąd Okręgowy.

Magdalena Zarzycka-Redwan jest córką żołnierzy wyklętych, których przetrzymywano na lubelskim zamku. Matka kobiety zmarła zaraz po porodzie, a dziecko trafiło do domu dziecka.

- Bezmiar tego cierpienia jest oczywisty. Myślę, że nikt nie chciałby się znaleźć w sytuacji, w jakiej znalazła się wnioskodawczyni - powiedział sędzia.

M. Zarzycka-Redwan domagała się 15 mln zł zadośćuczynienia - nie tylko za pobyt w więzieniu, ale też za czas spędzony w domach dziecka. Sąd jej wniosek w tym zakresie oddalił. Rodzice kobiety - Stefania i Władysław Zarzyccy - współpracowali z oddziałem kpt. Zdzisława Brońskiego "Uskoka".

Sąd zasądził dla wnioskodawczyni zadośćuczynienie od Skarbu Państwa "za krzywdę doznaną w związku z pozbawieniem wolności jej matki Stefanii Zarzyckiej w okresie ciąży w wyniku umieszczenia w więzieniu na zamku lubelskim", a także za czas jej urodzenia na zamku i przebywania tam po śmieci matki od 29 maja 1949 do 3 czerwca 1951 r.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama